Taotlejatele toimus 14.11.2024 veebis infopäev, mille korraldas EPKK. Infopäeva saab järelvaadata siit.
Tutvustus
Toetuse andmise eesmärk on arendada metsataimlaid, et aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele metsades ja muutuste mõjudega kohanemisele. Selleks toetatakse kliimamuutustele vastupidavate ja eriliigiliste metsataimede tootmise suurendamist ning laialehiste metsataimede tootmise varustamise tagamist.
Toetust antakse metsataimede tootmiseks vajaliku ehitise ehitamiseks, metsataimede tootmiseks vajaliku tehnoloogia kasutuselevõtmiseks või seadme soetamiseks.
Taotlusvooru eelarve on 200 000 eurot.
Taotlusvoor on avatud 27.11-4.12.2024. Taotlusi saab esitada e-PRIAs.
Taotleja võib taotlusvoorus esitada mitu taotlust kui metsataimlad rajatakse erinevatesse piirkondadesse.
Kui taotlete PRIA kaudu toetust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit. Andmete registrisse kandmise avalduse palume esitada enne toetuse taotluse esitamist.
Esindusõigusi ja volitusi e-PRIA teenuste kasutamiseks saab anda jaotusest „Esindusõigused ja volitused“. Kui taotlejal ei ole võimalik e-PRIAs digitaalselt volitusi anda, siis saab esindajat määrata ka vastava volituskirjaga. Täiendavat infot saate lugeda PRIA kodulehelt.
Vajadusel saab abi investeeringutoetuste infotelefonil 737 7678 või e-posti aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee).
Tingimused
Toetuse andmise ja kasutamise tingimused ning täpsem kord on sätestatud regionaal- ja põllumajandusministri määrusega nr 53 "Perioodi 2023–2027 metsataimlate arendamise investeeringutoetus"
Toetust võivad taotleda mikro-, väikese või keskmise suurusega ettevõtjad ning metsaühistud. Taotleja peab olema enne taotluse esitamist tegelenud vähemalt kaks majandusaastat metsataimede kultiveerimismaterjali tootmisega ja peab olema nimetatud tegevusalal kantud taimetervise registrisse.
Toetust antakse metsataimede tootmiseks vajaliku ehitise ehitamiseks või metsataimede tootmiseks vajaliku tehnoloogia kasutuselevõtmiseks või seadme soetamiseks. Selliseks tegevuseks võib olla näiteks metsataimede tootmiseks vajaliku kasvuhoone ehitamine või vao moodustaja soetamine. Metsataimede tootmine on metsataimede tootmiseks mõeldud maa-alal (metsataimlas) selliste nõuetekohaste metsataimede kasvatamine, mis on valmis tarnimiseks.
Toetatava tegevuse osaks võib olla sellega otseselt seotud projekteerimistöö ning projekteerimiseks vajaliku ehitusgeoloogilise ja -geodeetilise uurimistöö tellimine ning ehitusseadustiku alusel omanikujärelevalve tegemine.
Taotlejale on kehtestatud järgmised nõuded:
- tema riikliku maksu võlg, sealhulgas maksuhalduri haldusaktiga kindlaksmääratud intress, on väiksem kui 100 eurot või tema riikliku maksu võla tasumine on ajatatud ja maksuvõla tasumise ajatamise korral on maksuvõlg, mille tasumise tähtaeg on möödunud, tasutud ettenähtud summas;
- tema suhtes ei toimu likvideerimismenetlust ega ole nimetatud pankrotiseaduse kohaselt ajutist pankrotihaldurit või kohtuotsusega välja kuulutatud pankrotti või algatatud sundlõpetamist ja tal ei ole kehtivat äriregistrist kustutamise hoiatust;
- tal ei ole kehtivat karistust karistusseadustiku §-s 491, 209, 2091, 210, 296, 298, 2981, 367, 368, 372, 373 või 384 sätestatud süüteo toimepanemise eest;
- ta ei saa sama kulu hüvitamiseks toetust riigieelarvelistest, Euroopa Liidu või välisvahenditest ega muud tagastamatut riigiabi;
- ta on riigieelarvelistest, Euroopa Liidu või välisvahenditest saadud ja tagasimaksmisele kuulunud summa tähtajal tagasi maksnud või toetuse tagasimaksmise ajatamise korral tasunud tagasimaksed ettenähtud summas.
- ta on enne taotluse esitamist tegelenud vähemalt kaks majandusaastat metsataimede kultiveerimismaterjali tootmisega ja ta on nimetatud tegevusalal kantud taimetervise registrisse.
Täpsemalt palume taotlejale kehtestatud nõuetega tutvuda määruse § 8-s.
Taotleja esitab äriplaani lühikirjelduse, kirjeldades millised on projekti eesmärgid ja nende saavutamiseks vajalikud tegevused, sh eriliigiliste ja laialehiste puuliikide metsataimede tootmise kogus ning selle osakaal põhipuuliikide tootmise kogusest. Kirjeldab, kuidas panustatakse projekti elluviimise tulemusena toetuse eesmärkide täitmisesse ja kuidas paraneb ettevõtja kasvupotentsiaal taotluse esitamisele järgneva nelja majandusaasta jooksul. Samuti tuleb esitada finantsprognoos viieks aastaks arvates taotluse esitamise aastast.
Taotlemisel esitab taotleja kulu kirjelduse, kui projekti raames tellitava töö või teenuse või soetatava vara käibemaksuta maksumus on alla 5000 euro.
Kui projekti raames tellitava töö või teenuse või soetatava vara käibemaksuta maksumus on alla 30 000 euro, kuid ületab 5000 eurot, küsib taotleja üksteisest sõltumatute asjakohaste hinnapakkujate käest vähemalt kolm võrreldavat hinnapakkumust.
Kui projekti eeldatav käibemaksuta maksumus on 30 000 eurot või sellest suurem, koostab taotleja taotlemisel prognoosi ja korraldab enne projekti elluviimisega alustamist ostumenetluse.
Kohustused
Toetuse saaja viib projekti ellu, sealhulgas täidab toetatava tegevuse eesmärgi ja saavutab projekti tulemuse, ning võtab toetuse abil soetatud või ehitatud vara sihipäraselt kasutusse kahe aasta jooksul arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest, kuid hiljemalt 30. juunil 2029. a.
Toetuse saaja tagab projekti sihtotstarbelise kestuse, sealhulgas säilitab ja kasutab toetuse abil soetatud või ehitatud vara sihtotstarbeliselt, vähemalt kolm aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest (edaspidi sihipärase kasutamise periood).
Toetuse saaja peab projekti elluviimisel tagama, et ta toodab vähemalt nende § 12 lõikes 3 sätestatud liikide metsataimi, mille eest on tema taotlus saanud esimese hindamiskriteeriumi eest hinde.
Toetuse saaja täidab sihipärase kasutamise perioodi lõpuni järgmisi kohustusi:
- võimaldab teha auditit, teostada järelevalvet ja teha muud toetuse saamisega seotud kontrolli ning osutab selleks igakülgset abi, sealhulgas võimaldab viibida toetuse saaja kinnisasjal, ehitises ja ruumis ning läbi vaadata dokumente ja vara kohapeal;
- esitab auditi tegemiseks, järelevalve teostamiseks või muu kontrolli tegemiseks vajalikud andmed ja dokumendid määratud tähtaja jooksul;
- eristab selgelt oma raamatupidamises toetuse kasutamisega seotud kulud ning neid kajastavad kulu- ja maksedokumendid muudest kulu- ja maksedokumentidest;
- teavitab viivitamata PRIA-t taotluses esitatud või projektiga seotud andmete muutumisest või projekti elluviimist takistavast asjaolust, sealhulgas projektiga seotud vara üleandmisest teisele isikule;
- tagab PRIA-le riigihangete registris juurdepääsu hankele või ostumenetlusele;
- näitab avalikkusele, et tegemist on Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi toetuse abil elluviidava tegevusega, kasutades selleks ettenähtud sümboleid ja teavitustegevusi komisjoni rakendusmääruses (EL) 2022/129 sätestatud nõuete kohaselt. Objektide tähistamise kohta loe lähemalt PRIA kodulehelt.
Täpsemalt palume toetuse saajale kehtestatud kohustustega tutvuda määruse § 14 ja 16.
Toetuse määrad
Toetust antakse kuni 65 protsenti projekti abikõlbliku kulu maksumusest.
Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kõigi taotluste peale kokku on 100 000 eurot, minimaalne suurus ühe taotluse kohta on 5 000 eurot.
Ühte kontserni kuuluvad ettevõtjad või konkurentsiseaduse § 2 lõike 4 tähenduses valitseva mõju kaudu üksteisega seotud ettevõtjad ei saa kokku taotleda toetust rohkem kui 100 000 euro ulatuses.
Toetuse määramine
Taotluses esitatud andmete õigsust ning taotleja ja toetatava tegevuse toetuse saamise nõuetele vastavust kontrollib PRIA.
PRIA moodustab taotluste hindamiseks komisjoni, kuhu kuuluvad ka valdkondlikud eksperdid. Hindamiskomisjon hindab taotlusi määruse § 12 lõigetes 3-5 sätestatud hindamiskriteeriumite alusel.
Hindamiskriteeriumite miinimumnõue on, et taotlus on saanud määruse § 12 lõigetes 3–5 sätestatud iga hindamiskriteeriumi eest hindeks vähemalt 2,00.
Hindamistulemuste põhjal moodustab PRIA taotluste paremusjärjestuse, mille koostamisel loetakse paremaks suurema koondhinde saanud taotlus. Võrdse koondhindega taotluste puhul eelistatakse taotlust, milles esitatud projekti omafinantseering on suurem.
PRIA teeb taotluse osalise, täieliku või kõrvaltingimusega rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 80 tööpäeva jooksul arvates taotluse esitamise päevast. Hindamistulemused avaldatakse siinsamas lehel plokis „Abiks taotlejale“ sakis „Hindamistulemused“.
Toetuse maksmiseks esitab toetuse saaja pärast projekti täielikku või osadena elluviimist PRIAle maksetaotluse kahe aasta jooksul arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest, kuid hiljemalt 30. juunil 2029. a.
Maksetaotluse saab esitada juhul, kui olenevalt toetatavast tegevusest on täidetud järgmised tingimused:
- töö on tehtud või teenus on osutatud ja vastu võetud;
- vara on soetatud, oma valdusesse või omandisse saadud ja hiljemalt viimase maksetaotluse esitamise ajaks sihtotstarbeliselt kasutusse võetud;
- töö, teenuse või vara eest on tasutud.
Toetuse saaja võib ühe projekti kohta esitada kuni neli maksetaotlust.
PRIA teeb toetuse saaja esitatud maksetaotluse alusel toetuse maksmise otsuse sellise aja jooksul, et toetusraha oleks võimalik kanda toetuse saaja arvelduskontole 90 tööpäeva jooksul arvates nõuetekohaste dokumentide esitamisest.
Abiks taotlejale
Juriidilised alused
Nimetus | Lisatud |
---|---|
Määrus | |
Vormid
Nimetus | Lisatud |
---|---|
Abiks taotlejale
Nimetus | Lisatud |
---|---|
Perioodi 2023–2027 metsataimlate arendamise investeeringutoetuse infopäev 14.11.2024 | |
Hindamistulemused
Lisainfo
- investeeringutoetuste infotelefon +372 737 7678
- e-posti aadress info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee)