E-põlluraamatuga seotud küsimused

E-põlluraamatuga seotud küsimused

Juhul kui soovite sisestada e-põlluraamatusse heinaseemne segude külvamise tegevust, toimige järgnevalt:

  1. Valige tegevuseks „Külvamine/istutamine“.
  2. Märkige kui suurel alal ning millisel ajaperioodil tegevust teostasite. 
  3. Valige põllumajanduskultuuriks „Heinaseemne segu“.
  4. Valige sordiregistriks „Muu“. Heinaseemne segusid komplekteerivad edasimüüjad ise ja neid sordiregistrites ei ole.
  5. Sordi nimeks märkige külvatud seemnesegu nimetus (näiteks „Dotnuva L2“).
  6. Sordi liik jätke märkimata. Segud koosnevad mitmest liigist ning e-põlluraamatus hetkel mitme liigi lisamise võimalust ei ole. Seemnesegus sisalduvad sordid saab soovi korral lisada märkuste lahtrisse.
  7. Seemne kategooria on kohustuslik väli. Juhul kui seemnesegu pakendil ei ole kategooriat kirjas, siis tuleb seda uurida edasimüüjalt.
  8. Märkige külvatud heinaseemne segu kogus kilogrammides ühele hektarile ning ühikuks „kg/ha“. 
  9. Juhul kui heinaseemne segu on külvatud vahekultuurina või allakülvina, siis tehke tabelis vastav märge. Juhul kui kasutatud on puhitud seemet, siis märkige vastavalt kas „Jah“ või „Ei“.

Puhitud seemne kasutamise korral palub süsteem sisestada täiendavaid andmeid. Märkida tuleb kasutatud puhtimisvahend ning kasutatud kogus ühe hektari kohta. Kui üldjuhul räägitakse puhtimisvahendi puhul kasutatud kogusest ühe tonni seemne kohta, siis selles tabelis tuleb sisestada puhtimisvahendi kulu hektari kohta. Puhise koguse hektari kohta saab välja arvutada järgneva valemiga: puhise norm ühe tonni seemne kohta × külvatud seemne kogus ühe hektari kohta. Näiteks kui puhise norm ühe tonni seemne kohta on 1,5 liitrit ning seda seemet külvate 0,2 tonni hektari kohta, siis tuleb teha järgnev arvutustehe: 1,5 l × 0,2 t/ha = 0,3 l/ha.

Seire sisestamisel tuleb märkida seiratava nähtuse liik ning leiu täpsem nimetus. Lisaks tuleb märkida ka nähtuse kogus, näiteks palju kahjureid või taimehaigust põllul täheldasite. Antud andmevälja täitmisel ei oodata põlluharija poolt laiaulatuslikku seiret põllul, vaid piisab ka suhtelisest hinnangust olukorrale. Näiteks juhul, kui teete seiret suvirapsile ja märkate hiilamardikat, siis tuleks põldu vaadelda 2-3 erinevast kohast ning täheldada, mitut mardikat keskmiselt taimedel näete. Näiteks kui te näete ühe taime kohta üldjuhul 3-7 mardikat, siis märkige seire liigiks „Kahjurid“, leiuks põllul „Hiilamardikas“, koguseks arvestuslik keskmine „5“ ning ühikuks „tk taime kohta“.

Sordi liik ei ole kohustuslik väli. Kui Te ei leia etteantud valikust sobivat liiki, jätke väli tühjaks.

Juhul kui aunastate sõnnikut pikemalt kui 2 kuud, siis tuleb vormistada vastav teade ka Keskkonnaameti süsteemis KOTKAS.

Kui soovite e-põlluraamatusse lisada tegevust, mida etteantud valikus ei ole, siis kirjutage e-posti aadressil maa [at] pria [dot] ee (maa[at]pria[dot]ee) ning pange kirja, milline töö on nimekirjast puudu. Võimalusel lisame selle tegevuse süsteemi.

PRIA e-põlluraamatu täitmisel tuleks lähtuda põhikultuuri saagihooajast ja pindalatoetuste taotlemise tsüklist. 

Sügisel külvatavad taliviljad ning nendega seotud tegevused tuleks seega kanda järgmisesse hooaega. Näiteks 2024 aasta sügisel külvatavad taliviljad märgitakse hooaega 2025.