Vihje Euroopa Liidu õiguse rikkumisest

Vali pöördumise eesmärk:

Et kaitsta töötajaid ja teisi, kes teatavad organisatsioonis või avalikus sektoris täheldatud õigusrikkumistest, on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2019/1937, 23. oktoober 2019, liidu õiguse rikkumisest teavitavate isikute kaitse kohta ehk niinimetatud vilepuhumise direktiiv. Vilepuhumise direktiivi kohaselt saavad teateid esitada kõik töötajad ehk nii täistööajaga, osalise tööajaga ja ajutised töötajad, samuti endised töötajad, praktikandid, alltöövõtjad, tarnijad ja vabatahtlikud. Direktiiv kaitseb ka neid, kes vilepuhujat toetavad, näiteks kolleege, kes võivad uurimise käigus seotud saada.

Millest võib teatada?

Vilepuhujad saavad teatada rikkumistest, mis on seotud näiteks järgnevate valdkondadega:

  • avalike hangete eeskirjad
  • finantsteenused, pettuse vältimine ja rahapesu tõkestamine
  • tooteturvalisus ja tarbijakaitse
  • keskkonnakaitse
  • töötervishoid ja -ohutus
  • andmekaitse ja eraelu puutumatus
  • avaliku sektori vahendite väärkasutamine

Rikkumisest teavitajale saadab PRIA siseauditi osakond 7 päeva jooksul pärast teate saamist kinnituse rikkumisteate kättesaamise kohta, kui selleks on teavitaja poolt võimalus loodud (vihjesse on lisatud e-posti aadress ja/või telefoninumber). Kinnitus saadetakse üldjuhul e-posti kaudu, aadressi puudumisel telefoninumbri kaudu. Kui inimene annab rikkumisteate üle anonüümselt, kas siis kontaktandmeid lisamata, läbi teise isiku või asetab rikkumisteate füüsilisel kujul PRIA siseauditi osakonna postkasti (Tartus Tähe 4 V korrusel), ei anta rikkumisteate kättesaamise kohta avalikku kinnitust. Kui teade ei kuulu seaduse kohaldamisalasse ning teavitajale ettenähtud kaitse ei kohaldu, informeerib siseauditi osakond sellest rikkumisteate esitanud isikut eraldi.

Kokkuvõttes puudutab direktiiv teavitusi, mis teatavad seaduserikkumistest, eetikastandardite rikkumistest või avalikkuse huve ohustavatest teguritest. Direktiivi eesmärk on anda õigus ja kindlustunne igale seotud isikule ebaõigluse või ebaseadusliku tegevuse vastu tegutsemiseks. Teavitamise kaitse läbi edendab direktiiv seega õiglast ja läbipaistvat töökeskkonda.

 

Tärniga (*) märgitud väljad on kohustuslikud.