Eratee arendamise investeeringutoetus 2024

Meede 1.9 I voor EAFRD ÜPP SK 2023-2027

Juhime tähelepanu!

  • Määrus nr 45 „Perioodi 2023–2027 maaparandussüsteemi ajakohastamise, keskkonnakaitserajatise ehitamise ja eratee arendamise investeeringutoetus“ on muutmisel. Määruse muudatustega täpsustatakse määruse § 6 lõike 2 punktid 3-6 ja määruse § 9 punktid 3 ja 4, mis jõustuvad käesolevaks vooruks. Täpsustatud tingimused leiab käesolevalt kodulehelt plokist tingimused ja toetuse määrad (täpsustused sisus paksus kirjas).
  • 17. septembril toimus toetust tutvustav infopäev, mida saab järele vaadata Maainfo Youtube kanalilt. Infopäeval esitatud küsimuste vastused leiad selle lehekülje allosas "Abiks taotlejale" plokist. 
  • Maa, millel toetatavat tegevust ellu viiakse, välja arvatud metsamaa, peab olema taotleja või tema liikme valduses asjaõiguslikul või võlaõiguslikul alusel vähemalt viis aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest. 

    Metsamaa, millel toetatavat tegevust ellu viiakse, peab olema taotleja või tema liikme omandis.

  • Juurdepääsutee ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks peab olema koostatud projekt maaeluministri 6. mai 2019. a määruses nr 45 „Maaparandussüsteemi projekteerimisnormid” sätestatud nõuete kohaselt. Ehitusprojekt peab olema kooskõlastatud PTA-ga.
  • Uuendamiseks saab toetust ainult maaparandussüsteeme teenindavatele teedele, selleks on vajalik maaparanduse projekteerimise või ekspertiisi alal tegutseva ettevõtja hinnang selle kohta, et teenindav tee vajab uuendamist, millises mahus vajab ja et kandevõime vastab 60-79 megapaskalile.
  • Eratee peab olema projekteeritud kandevõimega 60–79 megapaskalit.
  • Taotleja ei või küsida hinnapakkumust endaga seotud isikutelt tulumaksuseaduse § 8 lõike 1 tähenduses.

Tutvustus

Regionaalministri 04.07.2024 määruse nr 45 „Perioodi 2023–2027 maaparandussüsteemi ajakohastamise, keskkonnakaitserajatise ehitamise ja eratee arendamise investeeringutoetus“ (edaspidi määrus) raames on võimalik toetust taotleda järgnevate taotlusvoorudega:

  • Eratee arendamise investeeringutoetus 2024 (käesolev taotlusvoor detsember 2024)
  • Maaparandussüsteemi ajakohastamise ja keskkonnakaitserajatise ehitamise investeeringutoetus 2025 (voor 2025 kevadel). 

Käesolevast detsembris 2024 avanevast taotlusvoorust saab toetust taotleda erateede ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks ning kevadel 2025 avatavast taotlusvoorust saab toetust taotleda maaparandussüsteemide rekonstrueerimiseks ja keskkonnakaitserajatiste ehitamiseks. 

Maaparandussüsteemi ajakohastamise ja keskkonnakaitserajatise ehitamise investeeringutoetuse taotlusvooru tingimused leiab siit

Eratee arendamise investeeringutoetusega rakendatakse „Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava aastateks 2023–2027” sekkumist 1.9.3 „Investeeringud põllumajandusega seotud taristu (erateed) kaasajastamisse”. 

Toetust antakse põllumajanduslikule tootmishoonele, põllumajandusmaale või erametsamaale juurdepääsutee või maaparandussüsteemi teenindava tee ning eratee koosseisu kuuluva rajatise ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks ehitusseadustikus või maaparandusseaduses sätestatud tingimustel ja korras.

2024. aasta I taotlusvooru eelarve on 225 000 eurot. Toetust rahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist (EAFRD) ning Eesti riigieelarvest.

Toetustaotlusi saab esitada 11. detsembrist 18. detsembrini 2024. a. 

PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse, osalise rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 80 tööpäeva jooksul arvates taotluse esitamise tähtpäevast, hiljemalt 16.04.2025. a.

Taotlusi saab esitada e-PRIAs. e-PRIA juhendid on leitavad portaalis iga vastava teenuse juures ning PRIA kodulehel.

Kui taotlete PRIA kaudu toetust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit. Andmete registrisse kandmise avalduse palume esitada enne toetuse taotluse esitamist.

Tingimused

Toetuse andmise ja kasutamise tingimused ning täpsem kord on sätestatud regionaalministri 04.07.2024 määrusega nr 45 „Perioodi 2023–2027 maaparandussüsteemi ajakohastamise, keskkonnakaitserajatise ehitamise ja eratee arendamise investeeringutoetus“ (edaspidi määrus).

Üks taotleja võib esitada mitu taotlust või koondada kõik erateedega seotud tegevused ühele taotlusele. 

Hindamiskriteeriumid antakse teede puhul taotluse kohta. Kui taotluses on rohkem kui üks tee, siis hindepunktid antakse tee kohta, mille eest on ette nähtud rohkem hindepunkte.  

Toetust antakse järgmistele isikutele:

1) äriseadustiku tähenduses ettevõtjale, kelle põhitegevusala oli äriregistri andmetel taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal justiitsministri 28. detsembri 2005. a määruse nr 59 „Kohtule dokumentide esitamise kord” lisa 16 „Eesti majanduse tegevusalade klassifikaator (EMTAK)” kohaselt taime- ja loomakasvatus, jahindus ja neid teenindavad tegevusalad (EMTAK-i jao A alajagu 01) või metsamajandus ja metsavarumine (EMTAK-i jao A alajagu 02);
2) äriseadustiku tähenduses ettevõtjale, kelle omandis on metsamaad (edaspidi erametsaomanikust ettevõtja) – erametsamaale juurdepääsutee ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks ning valdavalt metsamaal paikneva maaparandussüsteemi teenindava tee ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks (täpsustused seoses määruse muudatusega);
3) metsaseaduse § 10 lõike 5 tähenduses metsaühistule, kui toetatav tegevus vastab tema põhikirjalisele eesmärgile (edaspidi metsaühistu) – erametsamaale juurdepääsutee ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks ning valdavalt metsamaal paikneva maaparandussüsteemi teenindava tee ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks (täpsustused seoses määruse muudatusega);
4) maaparandusühistule oma tegevuspiirkonnas, kui toetatav tegevus vastab tema põhikirjalisele eesmärgile (edaspidi maaparandusühistu);
5) mittetulundusühingule, kui toetatav tegevus aitab kaasa tema põhikirjalise eesmärgi saavutamisele – määruse § 4 lõike 1 punktis 3 sätestatud tegevuse elluviimiseks.

Maa, millel toetatavat tegevust ellu viiakse, välja arvatud metsamaa, peab olema taotleja või tema liikme valduses asjaõiguslikul (nt omand, kasutusvaldus, seatud isiklik kasutusõigus) või võlaõiguslikul alusel (nt rendileping, tasuta kasutamise leping) vähemalt viis aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest.

Metsamaa, millel toetatavat tegevust ellu viiakse, peab olema taotleja või tema liikme omandis.

Määruse alusel antav toetus on riigiabi, kui toetatavaid tegevusi viiakse ellu metsamaal või toetatav tegevus on muul moel suunatud just metsamaa kasutamise parendamisele (nt eratee ehitamine erametsamaale juurdepääsuks, ka siis kui tee ise ei paikne metsamaal).

Kui soovitakse toetust saada metsamaal tehtavate või metsamaa kasutamise parendamist ettevalmistavate tööde kohta, siis on antav toetus sellisteks tegevusteks käsitatav vähese tähtsusega abina komisjoni määruse (EL) 2023/2831 tähenduses ning sellele kohaldatakse vähese tähtsuse abi kohta sätestatut.

Taotlejatele kehtivad järgmised nõuded:

  • Taotleja riikliku maksu võlg, sealhulgas maksuhalduri haldusaktiga kindlaks määratud intress, on väiksem kui 100 eurot või tema riikliku maksu võla tasumine on ajatatud;
  • taotleja kohta ei ole kehtivat karistust karistusseadustiku §-s 491, 209, 2091, 210, 296, 298, 372, 373 või 384 sätestatud süüteo toimepanemise eest;
  • taotleja ei ole saanud ega taotle samal ajal sama kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi;
  • taotleja on riigieelarvelistest, Euroopa Liidu või välisvahenditest saadud ja tagasimaksmisele kuulunud summa tähtajal tagasi maksnud või toetuse tagasimaksmise ajatamise korral tasunud tagasimaksed ettenähtud summas, sealhulgas täitnud komisjoni määruse (EL) 2022/2472 artikli 1 lõike 4 punktis a nimetatud Euroopa Komisjoni otsuse ebaseaduslikuks ja siseturuga kokkusobimatuks tunnistatud riigiabi tagasimaksmise kohta;
  • taotleja suhtes ei toimu likvideerimismenetlust ega ole nimetatud pankrotiseaduse kohaselt ajutist pankrotihaldurit või kohtuotsusega välja kuulutatud pankrotti või algatatud sundlõpetamist ja tal ei ole kehtivat registrist kustutamise hoiatust;
  • toetatava rajatise ehitamise ja rekonstrueerimise korral peab taotlejal olema tegevuse elluviimiseks ehitusluba või esitatud ehitusteatis, kui see on nõutav ehitusseadustiku või maaparandusseaduse kohaselt;
  • tähtajaliselt asutatud mittetulundusühingu, metsaühistu ja maaparandusühistu tähtaeg on vähemalt viis aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest;
  • maaparandusühistu viib toetatava tegevuse ellu kooskõlas oma tegevuskavas määratud tegevuste ja nende mahtudega;
  • taotleja ei ole raskustes olev ettevõtja komisjoni määruse (EL) 2022/2472 artikli 2 punkti 59 tähenduses, kui toetatav tegevus viiakse ellu erametsamaal.

Toetust antakse põllumajanduslikule tootmishoonele, põllumajandusmaale või erametsamaale juurdepääsutee või maaparandussüsteemi teenindava tee (edaspidi koos eratee) ning eratee koosseisu kuuluva rajatise ehitamine, rekonstrueerimine ja uuendamine ehitusseadustikus või maaparandusseaduses sätestatud tingimustel ja korras.

Uuendamiseks saab toetust küsida maaparandusseaduse kohaselt maaparandussüsteeme teenindavate teede uuendamiseks, kuna juurdepääsuteid põllumajanduslikule tootmishoonele, põllumajandusmaale või erametsamaale ehitatakse ehitusseadustiku kohaselt, mis ei käsitle uuendamist.

Põllumajanduslikuks tootmishooneks loetakse selle määruse tähenduses loomakasvatushoone, söödahoidla, viljakuivati, veski, põllutöömasinate remonditöökoda ja muu hoone, mis on otseselt vajalik põllumajandustoodete tootmiseks, säilitamiseks või esmamüügieelseks ettevalmistuseks.

Koos ehitamise, rekonstrueerimise ja uuendamise tegevustega, võib toetust taotleda projekteerimistöö ja projekteerimiseks vajaliku maaparanduse uurimistöö, ehitusgeoloogilise ja -geodeetilise töö ning ehitusprojekti ekspertiisi või muu asjakohase dokumendi tellimiseks (ettevalmistav töö).

Koos põhitegevustega võib toetust taotleda ka ehitamise ja rekonstrueerimisega otseselt seotud omanikujärelvalve tegemiseks maaparandusseaduse või ehitusseadustiku alusel.

Taotleja ei tohi kavandatava tegevusega alustada, sealhulgas võtta sellega seotud siduvaid kohustusi, ja toetatava tegevuse elluviimist tõendavad dokumendid ei tohi olla väljastatud varem kui taotluse esitamise päevale järgneval päeval, välja arvatud § 4 lõikes 3 sätestatud tegevuste puhul, millega ei tohi alustada varem kui 1. jaanuaril 2023.

Abikõlblikud kulud on välja toodud määruse § 7.

Eratee ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks antakse toetust, kui on täidetud kõik järgmised tingimused:

1) juurdepääsutee ja teenindav tee on eratee, mis ei ole määratud ehitusseadustiku § 94 alusel avalikuks kasutamiseks;

2) juurdepääsutee ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks on koostatud projekt maaeluministri 6. mai 2019. a määruses nr 45 „Maaparandussüsteemi projekteerimisnormid” sätestatud nõuete kohaselt;

3) eratee on projekteeritud kandevõimega 60–79 megapaskalit;

4) juurdepääsutee on juurdepääsuks põllumajandusmaale või põllumajanduslikule tootmishoonele, mis on taotleja omandis või mida taotleja kasutab muul asjaõiguslikul või võlaõiguslikul alusel või taotleja või tema liikme omandis olevale erametsamaale;

5) teenindava tee uuendamise korral on maaparanduse projekteerimise või ekspertiisi alal tegutsev ettevõtja andnud hinnangu selle kohta, et teenindav tee vajab uuendamist ja selle kandevõime vastab punktis 3 sätestatule.

Sõltuvalt tegevusest ja asukohast on vajalik esitada järgnevad dokumendid:

1) kulude mõistlikkust tõendavad määruse §-s 8 nimetatud dokumendid;

2) maa valdamise õigust tõendav dokument, kui projekt kavandatakse ellu viia maal, mis ei ole taotleja omandis;

3) ehitusprojekt;

4) arve-saateleht või arve, mille on väljastanud isik, kellelt taotleja tellis määruse § 4 lõikes 3 nimetatud töö või teenuse, kui taotleja taotleb toetust ka nende kulude hüvitamiseks;

5) maaparandusühistu tegevuskava, kui toetust taotleb maaparandusühistu;

6) kaasomaniku kirjalik nõusolek, kui ehitisealune maa on kaasomandis;

7) mitte varem kui taotluse esitamisele vahetult eelnenud kalendriaastal vastu võetud mittetulundusühingu, maaparandusühistu või metsaühistu üldkoosoleku otsus, millest nähtub tema liikmete otsus taotleda toetust, ja üldkoosolekust osavõtnute nimekiri koos igaühe allkirjaga;

8) mittetulundusühingu, maaparandusühistu ja metsaühistu liikmete nimekiri koos nende isiku- või registrikoodidega mitte varasema kui punktis 12 nimetatud üldkoosoleku toimumise seisuga;

9) dokument, mis tõendab, et põllumajandusmaa on antud taotlejale või mittetulundusühingu või maaparandusühistu puhul tema liikmele õiguslikul alusel kasutamiseks vähemalt viieks aastaks arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest;

10) PTA-ga kooskõlastatud ehitusprojekt, kui toetust taotletakse juurdepääsutee ehitamiseks või rekonstrueerimiseks;

11) metsamajandamiskava või sellega samaväärne dokument, millest nähtub, et kavandatav tegevus on kooskõlas Euroopa metsade kestliku majandamise juhendiga, kui toetust taotleb suurettevõtja §-s 3 sätestatud tegevuste kohta.

Toetuse saaja peab enne toetatava tegevuse elluviimisega alustamist korraldama projekti raames tellitava töö või teenuse või soetatava vara mõistliku maksumuse väljaselgitamiseks riigihangete registris ostumenetluse, kui projekti eeldatav käibemaksuta maksumus on 60 000 eurot või sellest suurem.

Antud määruse raames 1 projekt=1 taotlus.

Ostumenetluse korraldamine riigihangete registris peab vastama järgmistele nõuetele:

1) ostumenetluse väljakuulutamisel avaldatakse riigihangete registris ostuteade, millest nähtub tellitava töö või teenuse või soetatava vara kirjeldus, tehnilised andmed, majanduslikult soodsaima pakkumuse väljaselgitamiseks pakkumuste valikukriteeriumid ja pakkumuste esitamise tähtpäev;

2) pakkumuste esitamise tähtaeg on vähemalt 15 tööpäeva;

3) teade ostumenetluse kohta on avalik;

4) ostumenetlusega seotud teabevahetus ostumenetluse korraldaja ja pakkuja vahel, sealhulgas ostuteatele ja sellega seotud dokumentidele juurdepääsu võimaldamine ning pakkumuste ja selgituste esitamine, toimub riigihangete registris;

5) pakkumused võetakse vastu ja avatakse riigihangete registris;

6) punktis 1 sätestatud tingimusi ei tohi muuta pärast pakkumuste esitamise tähtaega ja parima pakkumuse valimisel ei tohi neist kõrvale kalduda;

7) PRIA esindajale antakse Vabariigi Valitsuse 31. augusti 2017. a määruse nr 137 „Riigihangete registri põhimäärus” § 21 lõike 1 punkti 19 kohane vaatleja roll.

Pakkumus peab sisaldama toetuse saaja nime, pakkuja nime ja kontaktandmeid, pakkumuse väljastamise kuupäeva ning töö, teenuse või vara üksikasjalikku kirjeldust ning käibemaksuta ja käibemaksuga maksumust ning tehniliste tingimuste loetelu, mis osutab tehnilisele spetsifikatsioonile.

Toetuse saaja võib loobuda ostumenetluse korraldamisest riigihangete registris, kui see on objektiivselt põhjendatud, eelkõige kui turul puudub asjaomase töö, teenuse või vara pakkujate paljusus.

Toetuse saaja ei või jaotada osadeks projekti raames tellitavat tööd või teenust või soetatavat vara, mis on funktsionaalselt koos toimiv või vajalik sama eesmärgi saavutamiseks. Toetuse saaja võib jaotada projekti raames tellitava töö või teenuse või soetatava vara osadeks, kui see on objektiivsetel põhjustel õigustatud.

Kohustused

Toetuse saaja peab projekti ellu viima, sealhulgas esitama kõik tegevuse elluviimist tõendavad dokumendid, ja võtma toetuse abil ehitatud, rekonstrueeritud, uuendatud või soetatud vara sihipäraselt kasutusse kahe aasta jooksul arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest, kuid hiljemalt 30. juunil 2029.

Taotleja teatab vähemalt kolm tööpäeva enne uuendustöö või ehitus- või rekonstrueerimistöö tegemise algust PTA-le PRIA e-teenuse keskkonna kaudu töö tegemise aja ja koha.

Toetuse saaja tagab, et toetuse abil ehitatud, rekonstrueeritud või uuendatud rajatis toimib nõuetekohaselt vähemalt viis aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa maksmisest (edaspidi sihipärase kasutamise periood).

Lisaks sihipärase kasutamise perioodil nõuetekohase toimimise kohustusele tagab toetuse saaja selle põllumajandusmaa ja erametsamaa sihtotstarbe säilimise, millele juurdepääsuks eratee ehitati või rekonstrueeriti, kuni sihipärase kasutamise perioodi lõpuni.

Toetuse saajal peavad hiljemalt viimase maksetaotluse esitamise ajaks olema täidetud toetuse abil soetatud, ehitatud või uuendatud vara sihipäraseks kasutamiseks vajalikud eeldused, sealhulgas olema ehitisregistrist või maaparandussüsteemide registrist kättesaadav ehitise kasutusluba või kasutusteatis, kui see on nõutud ehitusseadustiku või maaparandusseaduse kohaselt.

Välja ei ole toodud kõiki nõudeid. Täpsemalt on võimalik lugeda määruse § 16 ja määruse § 18.

Toetuse määrad

Toetuse määrad on täpsemalt välja toodud määruses § 6.

Eratee ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja uuendamiseks antava toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta on 60 000 eurot strateegiakava perioodil.

Toetust antakse:

1) kuni 75 protsenti eratee ehitamise, rekonstrueerimise või uuendamise abikõlbliku kulu maksumusest, kui juurdepääsutee on juurdepääsuks põllumajandusmaale või põllumajanduslikule tootmishoonele või kui teenindav tee teenindab valdavalt põllumajandusmaal paiknevat maaparandussüsteemi (täpsustus seoses määruse muudatusega) ja see eratee paikneb mitme omaniku kinnisasjadel;

2) kuni 65 protsenti eratee ehitamise, rekonstrueerimise või uuendamise abikõlbliku kulu maksumusest, kui juurdepääsutee on juurdepääsuks põllumajandusmaale või põllumajanduslikule tootmishoonele või kui teenindav tee teenindab valdavalt põllumajandusmaal paiknevat maaparandussüsteemi (täpsustus seoses määruse muudatusega) ja see eratee paikneb ühel kinnisasjal või sama omaniku mitmel kinnisasjal;

3) kuni 65 protsenti eratee ehitamise, rekonstrueerimise või uuendamise abikõlbliku kulu maksumusest, kui juurdepääsutee on juurdepääsuks erametsamaale või kui teenindav tee teenindab valdavalt metsamaal paiknevat maaparandussüsteemi (täpsustus seoses määruse muudatusega) ja taotleja ei taga metsamaale tasuta juurdepääsu ning see eratee ei täida metsa mitmekülgse kasutamise eesmärki;

4) kuni 100 protsenti eratee ehitamise, rekonstrueerimise või uuendamise abikõlbliku kulu maksumusest, kui juurdepääsutee on juurdepääsuks erametsamaale või kui teenindav tee teenindab valdavalt metsamaal paiknevat maaparandussüsteemi (täpsustus seoses määruse muudatusega) ja taotleja tagab tasuta juurdepääsu metsamaale ja sellel asuvale juurdepääsuteele ning see eratee täidab metsa mitmekülgse kasutamise eesmärki.

Kui toetust taotletakse selliste põhitegevuste kohta, mille kohta on sätestatud erinevad toetuse määrad, on toetuse määraks ettevalmistava töö tegemise puhul väiksema toetuse määraga põhitegevusele kohalduv toetuse määr.

Toetuse määramine

PRIA kontrollib taotluse nõuetele vastavust ja selles esitatud andmete õigsust ning taotleja, kavandatava tegevuse ja investeeringuobjekti vastavust Euroopa Liidu õigusaktides, Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seadusesEuroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavas ja määruses sätestatud nõuetele.

PRIA hindab nõuetele vastavaid taotluseid määruse lisas välja toodud hindamiskriteeriumite alusel. Taotluste paremusjärjestuse koostamisel loetakse paremaks suurema hindepunktide summa saanud taotlus.  Paremusjärjestus avaldatakse käesoleval veebilehel.

Kui kõigi nõuetele vastavate taotluste rahastamise summa ei ületa eelarvet, siis rahuldatakse kõik nõuetele vastavad taotlused, mis on saanud vähemalt minimaalse hindepunktide summa. Kui kõigi nõuetele vastavate taotluste rahastamise summa ületab eelarvet, rahuldatakse hindamise tulemusel koostatud paremusjärjestuse alusel parimad taotlused, mis on saanud vähemalt minimaalse hindepunktide summa.

Taotlus vastab hindamiskriteeriumite miinimumnõudele, kui hindamisel on saadud vähemalt kaks hindepunkti.

PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse, osalise rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 80 tööpäeva jooksul alates taotluse esitamise tähtpäevast.

Taotleja võib toetatava investeeringu tegemist alustada taotluse esitamise päevale järgneval päeval. See tähendab, et ka investeeringu tegemist tõendavad dokumendid võivad olla väljastatud alates taotluse esitamise päevale järgnevast päevast. Nõue ei kehti määruse § 4 lõike 3 punktis 1 nimetatud ettevalmistavatele tegevustele.

Toetuse väljamaksmiseks tuleb esitada pärast tegevuse täielikku elluviimist e-PRIA kaudu maksetaotlus koos investeeringu tegemist tõendavate nõuetekohaste dokumentidega

Maksetaotluse saab esitada, kui olenevalt toetatavast tegevusest on täidetud järgmised tingimused:

  1. töö on tehtud või teenus on osutatud ja vastu võetud;
  2. vara on soetatud ja oma valdusesse või omandisse saadud;
  3. töö, teenuse või vara eest on täielikult tasutud.

Toetuse saaja võib projekti kohta esitada kuni neli maksetaotlust.

Toetuse saaja esitab maksetaotluses vähemalt järgmised andmed:

1) toetuse saaja nimi ja isiku- või registrikood ning selle taotluse viitenumber, mille kohta maksetaotlus esitatakse;
2) toetuse summa, mille maksmist taotletakse;
3) teave elluviidud tegevuse maksumuse ja selle osalise või täieliku tasumise kohta;
4) teave toetatava tegevuse elluviimist tõendavate dokumentide kohta;
5) teave toetatava tegevuse kogumaksumuse muutumise kohta.

Toetuse saaja esitab koos maksetaotlusega järgmised tegevuse elluviimist tõendavad dokumendid:

1) selle isiku väljastatud arve-saateleht või arve, kellelt toetuse saaja tellis teenuse või töö või soetas vara;
2) punktis 1 nimetatud arve-saatelehel või arvel märgitud rahalise kohustuse tasumist tõendav maksekorraldus või selle väljatrükk või arvelduskonto väljavõte;
3) selle isiku väljastatud osutatud teenuse, tehtud töö või soetatud vara üleandmist-vastuvõtmist tõendav dokument, kellelt toetuse saaja tellis teenuse või töö.

Täpsema info leiate määruse § 19.

Üleandmist-vastuvõtmist tõendav akt peab olema kooskõlastatud PTA-ga ja omanikujärelevalve tegijaga, kui toetatav tegevus eeldab omanikujärelevalvet, ning sellelt peab nähtuma osutatud teenuse või tehtud töö maht ja maksumus, akti koostamise ajaks osutamata teenuse või tegemata töö maht ja maksumus ning pakkumuses esitatud töö või teenuse maht ja maksumus.

Üleandmist-vastuvõtmist tõendav akt esitatakse PTA-le kooskõlastamiseks, kui ilmastikuolud võimaldavad maastikul kontrollida osutatud teenust, tehtud tööd või soetatud vara. Mittesobilikeks ilmastikuoludeks loetakse olukorda, kui on lumekate, üleujutus või külmunud pinnas, mis ei võimalda osutatud teenust, tehtud tööd või soetatud vara kontrollida.

Toetus makstakse üksnes abikõlblike kulude hüvitamiseks ja tingimusel, et toetuse saaja on projekti elluviimisel järginud kõiki nõudeid.

PRIA teeb toetuse maksmise otsuse sellise aja jooksul, et toetusraha oleks võimalik kanda toetuse saaja arvelduskontole kolme kuu jooksul arvates määruse § 22 lõikes 2 nimetatud nõuetekohaste dokumentide saamisest.

Abiks taotlejale

Juriidilised alused

Nimetus

Abiks taotlejale

Nimetus Lisatud

Hindamistulemused

Lisainfo:

Investeeringutoetuste infotelefon +372 737 7678

Toetustega seotud info info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee)