Tutvustus
2018. aasta kevadel toimub oluline muudatus kõigi looma- ja pindalatoetuste taotlemisega seoses – taotlemine muutub kõigile klientidele võimalikuks ainult elektroonselt e-PRIA iseteenindusportaalis.
Kõigi pindalapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt kestab 2. maist kuni 21. maini 2018. Hilinenud taotluste vastuvõtmise periood kestab 22. maist kuni 15. juunini 2018. Hilinenud taotluste puhul vähendatakse toetust 1% iga hilinetud tööpäeva kohta. Pärast 15. juunit esitatud taotlusi menetlusse ei võeta. Taotlusel esitatud andmeid on võimalik muuta, parandada või täiendada kuni 15. juunini 2018. Taotluse andmeid saab tagasi võtta osaliselt või täielikult kuni kohapealsest kontrollist või vigadest teatamiseni või toetuse määramise otsuse tegemiseni.
e-PRIA portaali saate siseneda PRIA kodulehe kaudu. Erinevad juhendid ja abiinfo, kuidas e-PRIA-sse siseneda ja portaalis toimida, on leitavad portaalis iga vastava teenuse juures ning PRIA kodulehel e-PRIA juhendite alajaotuses.
e-PRIA kasutamiseks on vaja ID-kaarti koos kehtivate sertifikaatide ja PIN koodidega või mobiil-IDd. Palume Teil aegsasti kontrollida oma ID kaardi ja selle sertifikaatide kehtivust ja PIN koodide olemasolu. Täpsemat infot ID-kaardi ja mobiil-ID kohta saab Politsei ja Piirivalveametist ja veebilehelt www.id.ee.
Alates 24. aprillist saab e-PRIAsse ühtse „värava“ kaudu, mis viib teid esmalt uude e-PRIAsse. Seal saate üle vaadata oma andmed valides siniselt menüürealt „Kliendi andmed“. Juhul, kui teete andmetes muudatusi, siis need jõustuvad kohe, kuid uued andmed jõuavad vanasse e-PRIAsse paari minuti jooksul. Pindalatoetuste taotlemiseks saate uuest portaalist liikuda otse vanasse e-PRIAsse valides siniselt menüürealt „Vana e-PRIA“. Juhul kui teie eest esitab taotluse esindaja, on oluline, et vana e-PRIA teenuste kasutamiseks on talle antud kasutusõigused vanas e-PRIAs. Kui kasutusõigused on juba eelnevalt vanas e-PRIAs antud (nt eelmisel aastal või varem), siis neid uuesti andma ei pea. Varasemalt antud kasutusõigused kehtivad ka pindalatoetuste taotlusvooru ajal.
Pindalatoetuste taotlemiseks vajalikud teenused asuvad vanas e-PRIAs. Esitada tuleb vorm “Pindalatoetuste taotlus ja maksetaotlus (vormid PT50 ja PT50A) ning ökoalade loetelu”, mille leiate e-PRIA peamenüüst “Teenused” alt.
2018. aastal saab 9. aprill kuni 12. aprillini taotleda:
2018. aastal saab 2. maist kuni 21. maini taotleda järgmisi põllumajanduse otsetoetusi ja maaelu arengukava pindala- ja loomatoetusi. Hilinenult saab taotlusi esitada kuni 15. juunini, kuid sel juhul vähendatakse toetust 1% iga hilinetud tööpäeva kohta.
Otsetoetused:
- ühtne pindalatoetus (ÜPT) ning kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetus (ROH);
- noore põllumajandustootja toetus (NPT);
- puu- ja köögivilja kasvatamise otsetoetus (PKV);
- jätkata saab väikepõllumajandustootjate toetuse (VPT) kavas osalemisega.
Täiendavad otsetoetused:
(PRIA kinnitab otsetoetuste ühikumäärad 1. detsembriks 2018)
Erakorraline toetus
Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014-2020 toetused:
- keskkonnasõbraliku majandamise toetus (KSM);
- keskkonnasõbraliku aianduse köögivilja-, ravimtaime- ja maitsetaimekasvatuse ning maasikakasvatuse toetus (KSK);
- piirkondlik mullakaitse toetus (MULD);
- keskkonnasõbraliku aianduse puuvilja- ja marjakasvatuse toetus (KSA);
- kohalikku sorti taimede kasvatamise toetus (SORT);
- ohustatud tõugu looma pidamise toetus (OTL);
- poolloodusliku koosluse hooldamise toetus (PLK);
- piirkondlik veekaitse toetus (VESI);
- mahepõllumajandusele ülemineku toetus ja mahepõllumajandusega jätkamise toetus (MAH);
- loomade heaolu toetus (LHT);
- Natura 2000 alal asuva põllumajandusmaa kohta antav toetus (NAT).
2017. aastast alates ei või võtta uut KSM, KSA, KSK, MULD, SORT, PLK ja MAH kohustust sellise maa kohta ega suurendada kohustust sellise maa arvelt, mis Harju, Rapla ja Pärnu maakonnas algatatud maakonnaplaneeringu kohaselt määratakse Rail Balticu raudtee trassikoridori asukohaks. Planeeritava Rail Balticu trassikoridori jäävaid maid saate vaadata Maa-ameti geoportaalist (geoportaal.maaamet.ee/).
Toetustega seotud infomaterjale ja vorme PRIA 2018. a klientidele koju ei saada.
e-PRIA on kasutatav ööpäevaringselt. PRIA maakondlikud teenindusbürood on avatud esmaspäevast neljapäevani kl 9.00-16.00. Erandkorras teenindatakse kliente reedeti 18. mail ja 15. juunil.
Teenindusbüroodes on ka kliendiarvutid, kus saab tutvuda e-PRIA teenustega. Vajadusel abistavad e-PRIA kasutajaid PRIA klienditeenindajad. Taotluse esitamise ja e-PRIA arvuti kasutamise aega on võimalik kõikidele teeninduspäevadele eelregistreerida internetipõhises eelregistreerimise süsteemis (www.pria.ee/broneering/). Eelregistreerida on võimalik ka PRIA maakondlikus teenindusbüroos ja infotelefonil 737 7679.
Seoses e-PRIAs taotlemisele üleminekuga on samuti oluline, et PRIA kliendiregistris oleks olemas teie kehtiv e-posti aadress. Oma andmeid saate ise kontrollida ja muuta uue e-PRIA teenuses „Kliendi andmed“ või võttes ühendust e-posti aadressil kliendiregister [at] pria [dot] ee (kliendiregister[at]pria[dot]ee). Abi saab ka registrite osakonna infotelefonil 731 2311.
Vajadusel saab abi PRIA otsetoetuste infotelefonil 7377 679.
Taotlusperioodil saate pöörduda e-PRIAs taotluste esitamiseks juhendamisteenuse saamiseks konsulentide poole. Lisainfot nõuandekeskuste kohta leiate www.pikk.ee.
Abiks taotlejale
Abiks taotlejale
Nimetus |
---|
2018. aasta pindala-ja loomatoetuste saajad maakondade lõikes
Nimetus |
---|