Tingimuslikkus
Tingimuslikkus (inglise keeles conditionality) on põllumajandustootmist käsitlev reeglistik, mille järgimisest sõltub põllumajandustootjal saadava toetuse suurus. Tingimuslikkuse süsteemiga tagatakse, et põllumajandustoetusi makstakse täies mahus vaid neile põllumajandustootjatele, kes täidavad erinevatest seadustest tulenevaid kohustuslikke majandamisnõudeid ja järgivad maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõudeid.
Tingimuslikkuse süsteem koosneb maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuetest (HPK) ja kohustuslikest majandamisnõuetest (KM).
Toetuse saaja peab järgima nõudeid oma põllumajanduslikus tegevuses ja kogu põllumajandusliku majapidamise maal terve kalendriaasta jooksul. Nõuete rikkumisel vähendatakse taotleja kõikide alltoodud toetuste summasid.
Tingimuslikkuse nõuete täitmist kontrollivad ja rikkumisi hindavad Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA), Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) ning Keskkonnaamet (KeA).
Kõiki nõuete rikkumisi hindavad järelevalveasutused ühtse metoodika järgi hindamismaatriksitega. Hindamisel lähtutakse kolmest kriteeriumist: tõsidus, ulatus, püsivus. Samuti võetakse arvesse rikkumise korduvust. Nende kriteeriumite alusel koostatakse iga nõude hindamiseks maatriks, mille järgi antakse rikkumisele kriteeriumite kaupa hinded. Leitud hinnangu alusel moodustub iga nõude puhul toetussumma vähendamise protsent järgnevalt:
- hooletusest tuleneva rikkumise korral
3-4 punkti – 1%
5-9 punkti – 3%
10-13 punkti – 5%
14-15 punkti – 10%
- esmase kordumise korral 10%
- tahtliku rikkumise korral 15-100%
Tingimuslikkuse süsteemi alused on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 artiklites 12-13 ja lisa III-s, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116 artiklites 83-86, komisjoni delegeeritud määruse 2022/1172 artiklites 6–11, komisjoni delegeeritud määruse 2022/126 artiklis 48, Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse §-des 42-43 ja 110 ning maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruses nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“.
Sotsiaalne tingimuslikkus
1. jaanuarist 2025. aastal seotakse pindala- ja loomatoetuste täies mahus saamine lisaks tingimuslikkuse nõuete täitmisele ka töö- ja tööhõivetingimuste ehk sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmisega.
Sotsiaalne tingimuslikkus seab Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika pindala- ja loomapõhiste toetuste saamise tingimuseks lisaks seni kehtestatud nõuetele ka töö- ja tööhõivetingimustega seatud nõuete ja tööandja kohustuste järgimise.
Uue süsteemi eesmärgiks on ettevõtjate teadlikkuse tõstmine tööõiguse sätetest, kaitstes töötajate õigusi ning tagades seeläbi nii ettevõtjate kui töötajate heaolu. Töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded on Eestis tööandjatele kehtinud juba varem ning midagi uut juurde ei lisandu. Nõuete täitmist kontrollib Tööinspektsioon (TI) senise väljatöötatud töökorralduse alusel ning täiendavat kontrolli toetuste taotlemisega seoses ei tehta.
Kui Tööinspektsioon tuvastab oma tavapärase kontrolli raames töö- või tööhõivetingimustega seotud nõude rikkumise ettevõttel, kes taotleb pindala- ja/või loomapõhiseid toetusi, teavitab ta sellest PRIAt. Sõltuvalt nõude rikkumise olulisusest vähendatakse toetusi 1−5% ulatuses.
Sotsiaalse tingimuslikkuse süsteemi alused on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115 artiklis 14 lisas IV, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116 IV jaotise V peatükis ja maaeluministri 21. detsembri 2022. a määruses nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“.
Nõuetega saab tutvuda ministeeriumi kodulehel. Lehe jaotises „Sotsiaalne tingimuslikkus“ on leitavad 7. jaanuaril 2025 toimunud tutvustava veebiseminari salvestus ja seminaril esitatud küsimused koos vastustega.
- põhisissetuleku toetus (PST);
- ümberjaotav toetus (ÜJT);
- noore põllumajandustootja toetus (NPT);
- piimalehma kasvatamise otsetoetus (PTK);
- ammlehma kasvatamise otsetoetus (ATK);
- lamba ja kitse kasvatamise otsetoetus (UTK);
- tera- ja kaunvilja kasvatamise otsetoetus (TVK);
- puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise otsetoetus (PKV);
- seemnekartuli kasvatamise otsetoetust (SKT);
- keskkonnasõbraliku majandamise toetus (KSM);
- mahepõllumajandusliku taimekasvatuse toetus (MAHE);
- mahepõllumajandusliku loomakasvatuse toetus (MAHEL);
- ökoalade toetus (ÖKO);
- ökosüsteemiteenuste säilitamise toetus (ÖST);
- mesilaste korjeala toetus (MESI);
- põhjaveekaitse toetus (PÕHJAVESI);
- pinnaveekaitse toetus (PINNAVESI);
- turvas- ja erodeeritud mulla kaitse toetus (MULD);
- pärandniidu hooldamise toetus (NIIT);
- ohustatud tõugu looma pidamise toetus (OTL);
- loomade heaolu toetus (LHT);
- loomade tervist edendavate kõrgemate majandamisnõuete toetus (KMN);
- elurikkuse soodustamine Natura 2000 erametsades (NAM);
- väärtusliku püsirohumaa säilitamise toetus (VPR);
- turvas- ja erodeeritud mullaga väärtusliku püsirohumaa kaitse toetus (MULD-VPR);
- põhjavee kaitse alal asuva väärtusliku püsirohumaa kaitse toetus (PÕHJAVESI-VPR);
- kohalikku sorti taime kasvatamise toetus (SORT).
Tingimuslikkus 2025
Nimetus |
---|
Tingimuslikkus 2024
Tingimuslikkus 2023
Nõuetele vastavus 2022
Nõuetele vastavus 2021
Nõuetele vastavus 2020
Nõuetele vastavus 2019
Nõuetele vastavus 2018
Nõuetele vastavus 2017
Nõuetele vastavus 2016
Nimetus |
---|
Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded |
Maaeluministeeriumi koduleht |
Tingimuslikkuse kontaktisikud kontrollivates asutustes:
Keskkonnaamet
Kristin Taal – kristin [dot] taal [at] keskkonnaamet [dot] ee (kristin[dot]taal[at]keskkonnaamet[dot]ee), tel 5697 5441 (Pärnu-, Viljandi-, Järva- ja Hiiumaa)
Liivi Inno – liivi [dot] inno [at] keskkonnaamet [dot] ee (liivi[dot]inno[at]keskkonnaamet[dot]ee), tel 5343 7804 (Põlva-, Valga-, Võru-, Lääne- ja Saaremaa)
Lea Aren – lea [dot] aren [at] keskkonnaamet [dot] ee (lea[dot]aren[at]keskkonnaamet[dot]ee), tel 5300 1410 (Harju-, Lääne-Viru- ja Ida-Virumaa)
Helen Juhkam – helen [dot] juhkam [at] keskkonnaamet [dot] ee (helen[dot]juhkam[at]keskkonnaamet[dot]ee), tel 5681 6301 (Tartu-, Jõgeva- ja Raplamaa)
Põllumajandus- ja Toiduamet
PTA üldine kontakt – pta [at] pta [dot] agri [dot] ee (pta[at]pta[dot]agri[dot]ee), tel 605 1710
Loomade kontrollid: Leone Kotkas – leone [dot] kotkas [at] pta [dot] agri [dot] ee (leone[dot]kotkas[at]pta[dot]agri[dot]ee), tel 5301 3569
Taimekaitse: Mirjam Potter – mirjam [dot] potter [at] pta [dot] agri [dot] ee (mirjam[dot]potter[at]pta[dot]agri[dot]ee), tel 504 5201
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet
Ülle Laur – ulle [dot] laur [at] pria [dot] ee (ulle[dot]laur[at]pria[dot]ee), tel 523 0062
Ave Asi – ave [dot] asi [at] pria [dot] ee (ave[dot]asi[at]pria[dot]ee), tel 5904 4040