Tutvustus
Toetust antakse ebasoodsatest ilmastikutingimustest põhjustatud põllumajandustootjate elujõulisust ohustava majandusliku kahju osaliseks hüvitamiseks põllumajanduslikus tegevusvaldkonnas, kus majandusliku kahju mõju on olnud kõige suurem:
- puuvilja- ja marjakasvatus;
- õunakasvatus;
- avamaaköögiviljakasvatus;
- kartulikasvatus;
- rapsi- ja rüpsikasvatus.
Toetus on mõeldud leevendamaks ebasoodsatest ilmastikutingimustest tekkinud kahju, mis tabasid Eesti piirkondi 2023. aasta lõpul ja 2024. aastal ning mõjutasid negatiivselt taimekasvatust ja seeläbi põllumajandusettevõtjate konkurentsivõimet.
Toetust saavad taotleda füüsilisest isikust ettevõtjad ja juriidilised isikud. Taotleja osas ei tohi olla algatatud likvideerimismenetlust ega nimetatud pankrotiseaduse kohaselt ajutist pankrotihaldurit või kohtuotsusega välja kuulutatud pankrotti või algatatud sundlõpetamist ja taotlejal ei tohi olla kehtivat äriregistrist kustutamise hoiatust.
Käesoleva taotlusvooru eelarve on 3 300 000 eurot. Toetust rahastatakse 100% Euroopa Liidu eelarvest.
Taotlusi saab esitada 10. - 17. märtsini 2025. aastal.
Kui taotlete toetust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit. Andmete registrisse kandmise avalduse palume esitada enne toetuse taotluse esitamist.
PRIA eeltäidab 10. märtsiks taotleja 2024. aasta pindalatoetuste taotluse andmete põhjal elektroonse taotluse, mille taotleja leiab e-PRIAst. Taotleja peab enda andmed üle kontrollima ning esitama taotluse hiljemalt 17. märtsiks. Eeltäidetud andmete parandamise ja muutmise vajadusest tuleb PRIAt teavitada kirjalikult e-posti aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee) enne 17. märtsi, et taotleja jõuaks esitada toetustaotluse vastuvõtuperioodi jooksul.
Taotleja, kes ei taotlenud 2024. aastal pindalatoetusi ja kelle eest ei ole PRIA seetõttu taotlust eeltäitnud, peab esitama PRIAle hiljemalt 17. märtsiks 2025. aastal digitaalselt allkirjastatud taotluse e-posti aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee), mille soovituslik vorm kohustuslike andmeväljadega on leitav lehe allosas Vormide alt.
Tingimused
Erakorralise toetusega toetatakse:
- kevadise öökülma tõttu majanduslikku kahju saanud põllumajandustootjaid, kes kasvatasid 2024. aastal:
- puuvilju või marju või mõlemaid kokku vähemalt 0,5 hektaril:
- õunu kokku vähemalt 0,5 hektaril:
- ebasoodsate ilmastikutingimuste tõttu majanduslikku kahju saanud põllumajandustootjaid, kes kasvatasid 2024. aastal:
- maasikaid vähemalt 0,5 hektaril;
- kartulit vähemalt 0,5 hektaril;
- avamaaköögivilju vähemalt 0,5 hektaril;
- rapsi või rüpsi või mõlemaid kokku vähemalt 340 hektaril.
- 2024. aasta talvekahjustuste tõttu majanduslikku kahju saanud põllumajandustootjaid, kes kasvatasid 2023. ja 2024. aastal samal kasvupinnal vaarikaid vähemalt 0,5 hektaril.
- põllumajandustootjaid, kes kasvatasid 2024. aastal avamaaköögivilju kokku vähemalt 1 hektaril või kartulit kokku vähemalt 1 hektaril ja kellel saak liigsademete tõttu osaliselt või täielikult hävis.
Toetatavad avamaaköögiviljad on aedhernes, aeduba, sibul, kaalikas, kurk, küüslauk, leht-, roos-, spargel-, nui- ja lillkapsas, hiina kapsas, kõrvits, jääsalat, valge ja punane peakapsas, pastinaak, porgand, porrulauk, rabarber, redis, söögipeet.
Toetatavad puuviljad ja marjad on kreegipuu, haraline ploomipuu (alõtša), ploomipuu, kirsipuu, murelipuu ja pirnipuu, must, punane ja valge sõstar.
Tõendamiskohustus on järgnev:
Tõendavateks dokumentideks sobivad näiteks fotod, kohaliku seire- või ilmajaama andmed, koristatud saagi- või saagikuselanguse andmed jne.
Ainult tõendavate dokumentide esitamisest toetuse saamiseks ei piisa - esitada tuleb ka toetuse taotlus.
Toetuse määrad
Toetuse ühikumäärad on järgmised:
- puuvilja- ja marjakasvatuse puhul 600 eurot hektari kohta;
- õunakasvatuse puhul 600 eurot hektari kohta;
- maasikakasvatuse puhul 350 eurot hektari kohta;
- vaarikakasvatuse puhul 4000 eurot hektari kohta;
- avamaaköögiviljakasvatuse puhul 300 eurot hektari kohta;
- kartulikasvatuse puhul 150 eurot hektari kohta.
Toetuse ühikumäärad liigsademete tõttu saagi täieliku hävimise korral on järgmised:
- avamaaköögivilja puhul 5000 eurot hektari kohta;
- kartuli puhul 4500 eurot hektari kohta.
Kui kõigi nõuetekohaste taotluste rahastamise summa ületab toetuse andmiseks ettenähtud vahendeid, vähendab PRIA määrusega sätestatud toetuse ühikumäärasid (va liigsademete tõttu saagi täieliku hävimise eest ettenähtud ühikumäärasid) ulatuses, mis on vajalik kõigi nõuetekohaste taotluste rahuldamiseks maksimaalsel võimalikul määral, järgides taotlejate võrdse kohtlemise põhimõtet.
Rapsi- ja rüpsikasvatuseks antakse toetust juhul, kui teiste põllumajanduskultuuride kohta esitatud taotluste rahuldamise järel jääb eelarvevahendeid üle. Sellisel juhul otsustab toetuse ühikumäära hektari kohta PRIA, arvestades ülejäänud eelarvevahendite suurust ning rapsi ja rüpsi nõuetekohaste hektarite arvu.
Toetuse määramine
PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse sellise aja jooksul, et toetus oleks võimalik kanda toetuse saaja arvelduskontole hiljemalt 30. aprilliks 2025. aastal.
Abiks taotlejale
Vormid
Nimetus | Lisatud |
---|---|
Lisainfo:
- pindala- ja loomatoetuste infotelefon 737 7679
- toetustega seotud info info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee)