Veebiseminari „PRIA elektroonse põlluraamatu kasutamine“ saab järele vaadata

18. juulil toimus veebiseminar, kus tutvustati, milliseid võimalusi PRIA elektroonne põlluraamat pakub ning kuidas seda kasutada.

Veebiseminar on järelvaadatav PRIA Youtube’i kanalil.

Seminari jooksul sai esitada PRIA spetsialistidele ka küsimusi e-põlluraamatu kasutamise ja funktsionaalsuse kohta. Järgnevalt toome välja esitatud küsimused ja antud vastused:

Kas saate kinnitada, et PRIA põlluraamat vastab nii sisult kui vormilt täielikult veeseaduse alusel kehtestatud põlluraamatusse kantavate andmete loetelu ja põlluraamatu pidamise korrale, sh on loodud võimalused kõigi §3 toodud andmete sisestamiseks jne?

Jah.

Kuhu ma kirjutan põlluraamatu pidamise korra §3 lg 3 toodud andmed „muud asjakohased põllumajandusliku tegevusega seotud andmed.“ Näiteks, kuidas sisestada põlluraamatusse info, et ristik on tärganud ebaühtlaselt?

Soovitame niisuguse info lisada seotud tegevuse märkustesse. Toodud näite puhul saab selle info kirjutada külvitegevuse juurde. Põldudele sisestatud töid saab muuta ja täiendada, seega igasuguseid märkuseid saab tegevuse juurde lisada jooksvalt.

Teise võimalusena saab lisada seiretegevuse, valida seire liigi veerus „Sündmus“, teises veerus valida „Muu oluline sündmus“ ning täita märkuste lahter soovitud infoga.

 

Kas mullaproovi võtmised tuleb ka e-põlluraamatusse kanda?

Mullaproovi võtmise tegevuse saab põlluraamatusse sisestada, aga kohustust seda teha ei ole. Vähemalt 2024. aastal PRIA ei vaata mullaproovide võtmist e-põlluraamatust. Mullaproovide analüüsitulemustega laboriprotokollid peavad kliendil olema kohapeal kontrollimiseks kättesaadavad. Vajadusel tuleb taotlejal esitada laboratooriumi väljastatud laboriprotokollid analüüsitulemustega PRIAle elektrooniliselt kliendile teatatud e-posti aadressil.

 

Kas põllukultuuride nimekirja on võimalik täiendada Eestis kasvatavate heintaimede liikidega? Kasvatan Eesti sorte heinaseemneks, kuid leian põlluraamatust põllukultuuri „kõrrelised heintaimed“. Siiani sain ma põlluraamatus kultuuridele õiged nimetused anda (harilik aruhein, põldtimut jm)

Heintaimede liigid – ka näitena nimetatud – on leitavad külvamise tegevuse juures valikus „Sordi liik“.

Kuidas sisestada külvamise tegevuse juures Euroopa Liidu sordikataloogi seemneid?

Külvamise tegevuse sisestamisel tuleb veerus pealkirjaga „Sordiregister“ valida „EL ühtne sordileht“. Sordi nimeks sisestage seemne segu nimetus, näiteks „Juliette“, sordi liik tuleb otsida oma sordile vastav. „Juliette“ on kartul, seega saab sordi liigiks valida „Harilik kartul“. Seemne kategooria lahter on täitmiseks kohustuslik väli ning kui seda pole pakendil kirjas, tuleks seda uurida müüjalt. Lahtris „Kogus hektarile“ saate märkida ühikud kg/ha või t/ha.

 

Kuidas märkida põllule tegevusi, kui poolel põllul niidetakse hein söödaks ja teisel poolel hekseldatakse?

Sellisel juhul tulebki põllule lisada need tegevused kahe erineva tööna ning pindalad märkida vastavalt tööde mahule. Näiteks, kui teil on 10 ha põld, siis tuleks sisestada tegevus „Purustusniide (hekseldamine)“ 5 ha ja tegevus „Niitmine“ 5 ha. Põlluraamatu veebiseminaril näidati nende tegevuste sisestamist, selle leiab ajakoodilt 00:58:30.

 

Kuidas oleks mõistlik arvutada andmete teisendusi, mida e-põlluraamatusse sisestamiseks on vaja? Näiteks, puhise kogus külvamise või taimekaitsevahendi kasutamise tegevuse juures ja saagikus saagikoristuse tegevuse juures tuleb sisestada hektaripõhiselt. Kas need arvutused peab ise tegema?

Kuna puhisega töödeldakse seemet enne külvi, siis puhise etiketil on kulunorm märgitud sõltuvalt puhtimisvahendist kas g/t või l/t. 

PRIA e-põlluraamatus peetakse taimekaitsevahenditel hektaripõhist arvestust, st puhise kasutamisel tuleb välja arvutada hektari kulu. Näiteks, kui puhise norm on 1,5 l ühele tonnile ja seda seemet külvata 0,2 t/ha, siis peaks tegema arvutustehte 1,5*0,2=0,3 l/ha - see on puhise kulu ning selle peab sisestama taimekaitsevahendite tabelis.

Saaki saate sisestada ühikutena kas tonn hektarile (t/ha) või kogu saak põllu kohta, süsteem teise numbri arvutab ise. Näiteks võite sisestada kogu põllu saagi ning põlluraamat arvutab välja koguse hektari kohta. 

 

Millised elektroonilised põlluraamatud katavad 2024. aastal KSM nõude täitmise?

Kõik Eestis saadavalolevad elektroonsed põlluraamatud sobivad 2024. aastal keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) nõude täitmiseks.

Kasutan juba palju aastaid ise tehtud tabelarvutuse põhist programmi. Kas võin sellega jätkata? Kas Excelis (nii arvutiprogrammis kui veebipõhises lahenduses) põlluraamatu pidamine on käsitletav e-põlluraamatu pidamisena?

Elektroonilise põlluraamatu pidamine on kohustuslik ainult keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) toetuse taotlejatele. Taotleja peab alates 15. juulist pidama e-põlluraamatut, kas PRIA e-teenuse keskkonnas või mõnes eratarkvaras (nt Põlluraamatu Abimasin, eAgronom, Terake Workfields, Põlluraamat 2024 jms). Kui KSM toetust ei taotleta, võib põlluharija jätkata oma harjumuspärase põlluraamatu täitmist, näiteks vihikus või Excelis.

KSM elektroonilise põlluraamatuna võetakse arvesse üksnes e-teenuse keskkonnas peetavat põlluraamatut. Excelis peetavat põlluraamatut ei käsitleta e-teenuse keskkonnana, kuna tegemist on kasutaja arvutisse paigaldatud või veebipõhise tabelarvutusprogrammiga.

Kas 2025. aastast peavad eratarkvarad hakkama andmeid PRIAle edastama ja kas sellisel juhul täitub nende taotlejate PRIA põlluraamat automaatselt nende andmetega?

Eratarkvaradel liidestumise kohustust praegu ei ole, kuid kiire andmeühenduse loomine on väga tervitatav. Kui liidestus on loodud, siis liiguvad andmed tarkvarade vahel automaatselt. Andmete edastamise kohustuslikkuse või selle kehtima hakkamise osas midagi kindlat veel seatud pole.

Millal andmed hakkavad risti liikuma?

Esimesed eratarkvarad liidestuvad PRIA põlluraamatuga juba järgmisel aastal.

 

Kas on võimalik sama tegevust märkida mitmele põllule korraga?

Praegu võimaldab põlluraamat sisestada tegevusi põldudele ainult ükshaaval, kuid teemakohane arendus on töös ning lähikuudel soovime sellise võimaluse luua.

 

Kas tegevusi püsirohumaadel saab üle kanda järgmisesse hooaega, näiteks karjatamise vahemik, mis kordub mitmel aastal järjest?

Praegu ei saa sisestatud tegevusi uude hooaega kopeerida. Uuel hooajal peab andmed põllule uuesti sisestama.

 

Kui mustkesa kultiveeritakse, randaalitakse või umbrohtu tõrjutakse glüfosaadiga pritsides, kas põllu otstarve tuleks siis märkida „Ei hoolda“ või „Haljasmassiks“? 

Kui tegemist on mustkesa põlluga, siis on põllu otstarve „TA“ (teraks või avamaal, st põllumajanduskultuuri kasvatatakse eesmärgiga jätta teraks ja/või kasvatatakse põllumajanduskultuuri avamaal või madala katte all). Otstarve „Ei hoolda“ ja „Haljasmassiks“. märgitakse rohumaadele.

 

Kas PRIA põlluraamatu täitmisel jälgib PRIA tegevuste sisestamisel nõutud tähtaegu?

Riiklikku järelevalvet põlluraamatu pidamise üle teeb Keskkonnaamet. Põlluraamatut peab põllumajandustootja pidama veeseaduse alusel, sealjuures tuleb põlluraamatusse andmete kandmisel järgida ka sätestatud tähtaegasid. Vastavalt põlluraamatusse kantavate andmete loetelu ja põlluraamatu pidamise korra § 4-le tuleb andmed tehtud tööde kohta sisse kanda „kümne kalendripäeva jooksul töö tegemisest või lõpetamisest arvates.“ Töid on võimalik hiljem muuta.

Kas Keskkonnaamet saab andmeid näha iseseisvalt? Kellel on õigus neid näha?

Andmeid, mis klient on sisestanud PRIA e-põlluraamatusse, saavad kasutada ainult need riigiasutused, kellel on selleks seadusest tulenev õigus vastavalt Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 114 lõikele 2.

 

Keerispea ja rukkilille sorti ei ole valikus. Mida siis teha? Lisan märkustesse?

PRIA põlluraamat pärib sordi liike Eesti sordiregistrist, seal keerispead ja rukkilille nimekirjas ei ole. Kui külvate põllule rukkilille, siis piisab, kui märgite põldude haldamise teenuses põllumajanduskultuuri veerus „Rukkilill“ ja märgite külvitegevuse sisestamisel sordiregistriks kas „Muu“ või „EL ühtne sordileht“ ning sordi nime ja kategooria.

 

Kuidas sisestada taimeleotisi ja muid registris mitteolevaid looduslikke taimekaitsevahendeid? Biostimulaatorina?

Taimekaitsevahendite kasutamise tegevuse sisestamisel on veerus „Taimekaitsevahendi materjal“ olemas valik „Biostimulaator“ ja see on vabateksti sisestamist võimaldav väli.

 

Kuidas näidata karjatamist, kui kasutusel on korraga mitu põldu?

Kui koppel koosneb mitmest massiivist, võiks kaaluda üheks massiiviks tegemist ning sisestada tegevusi sellele.

Kahjuks ei saa põlde omavahel ühendada, nt alal koos on pärandniit ja püsirohumaa, põlde eraldab metsatukk jne.

Põllumassiivi rohumaa põld ja pärandniidu ala tuleb eraldi joonistada/märkida ning põlluraamatus tuleb neile andmed ja tegevused eraldi sisestada (ka juhul, kui loomade karjatamine toimub ühtsel alal).

 

Kas karjatamisel võib panna kirja vahemiku 1. mai–31. oktoober ja tundide arvuga näidata tegelik põllul karjatatud aeg?

Mida täpsemini põlluraamat on täidetud, seda parem. Põlluraamatus peaks kajastuma sellised kuupäevad ja tundide arv, millal loomad karjamaal viibisid. Kui loomad on sellel ajavahemikul reaalselt põllul, siis ei pea iga karjatamispäeva eraldi põlluraamatusse kandma ning tundide märkimisega saab täpsustada karja tegeliku põllul viibitud aja. Kui kari sel perioodil ajutiselt teisele põllule liigub või mingil põhjusel mitu järjestikust päeva väljas ei ole, siis soovitame üks karjatamisperiood lõpetada ning sisestada uus periood, kui kari jälle põllul on.

 

Kui tegevus on juba salvestatud, kas seda saab ka hiljem muuta?

Jah.

 

Kas ja kuidas panna kirja välised, oluliselt mõjutavad tegurid-asjaolud? Näiteks „Põud 1.–18. juuni“.

Soovitame niisuguse info lisada seotud tegevuse märkustesse. Näiteks põuaga seonduva info võite kirjutada külvamise tegevuse märkuste lahtrisse.

Teise võimalusena saab lisada seiretegevuse, valida seire liigi veerus „Sündmus“, seejärel teises veerus valida „Muu oluline sündmus“ ning täita märkuste lahter soovitud infoga.

 

Kas tegevusi saab e-põlluraamatust eksportida nt ka Exceli tabeli kujule?

Praegu mitte, kuid .xls ja .pdf formaadis andmete eksportimise võimalus on peagi lisandumas.

 

Kas saagi planeerimine e-põlluraamatus on kohustuslik?

Saagikuse planeerimine põlluraamatus on kohustuslik. Elektroonilise põlluraamatu pidamine on kohustuslik ainult keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) toetuse taotlejatele.

 

Kas tulevikus on PRIA e-põlluraamatu kasutamine ja tarkvarade liidestused kõigile kohustuslikud?

Elektroonse põlluraamatu pidamise kohustus järgnevatel aastatel sõltub poliitikakujundajate otsustest ning PRIAl selles osas täpsem info puudub. 

 

Põldude haldamise teenuse ja e-põlluraamatu kohta leiab rohkem infot PRIA kodulehelt ja Maablogist. Teenuste kasutamise abiinfo on kättesaadav e-PRIAs samm-sammult toiminguid tehes ning teenuse kasutusjuhendi leiab ka PRIA kodulehelt. Põldude haldamise teenuse ja e-põlluraamatu osas saab abi küsida, helistades PRIA põldude registri infotelefonil 737 7660 või kirjutades maa [at] pria [dot] ee (maa[at]pria[dot]ee).