Teaduspõhised kalkulaatorid annavad mulla seisundi parandamiseks soovitusi

Novembrikuu on toonud PRIA põldude haldamise teenuse e-põlluraamatu funktsionaalsuses mitmeid edasiarendusi, mis põlluharijatele abiks saavad olla. Ühe mahuka uuendusena lisandusid soovituskalkulaatorid, mis jagavad infot põllumuldade seisundi kohta.

Kasutajal on võimalus oma põldude juures vaadata laboris tehtud mullaproovide tulemusi ning arvutada nende põhjal lämmastiku, fosfori ja kaaliumi ehk NPK bilanssi, väetus- ja lupjamissoovitusi ning huumusbilanssi.

Teenused on leitavad e-PRIAsse sisselogides põldude haldamise teenuses ning paiknevad põllu info juures plokis „Tööriistad“.

Ekraanikuva programmist, kus on näha erinevad veebipõhised tööriistad.

Valminud teenused töötavad kliendi tellitud mullaproovide baasil, praegu on kasutusel ainult Maaelu Teadmuskeskuse (METK) laboris analüüsitud mullaproovid. Erandiks on NPK bilansi kalkulaator, mida saab kasutada ka ilma mullaproovi andmeteta.

Uued teenused on järgmised:

  • väetussoovitused: kalkulaator arvutab mullaproovide tulemuste põhjal välja lämmastiku (N), fosfori (P) ja kaaliumi (K) vajaduse vastavalt kasvatatavale kultuurile ja soovitud saagikusele. Arvestuslik väetustarve on kuvatud koondinfona ning ka väetussoovituskaardina.
Pilt põllust, kus on kahe erineva värviga märgitud soovituslik lämmastikutarve põllul.
  • NPK bilanss: kalkulaator on välja töötatud lihtsustatud üldbilansi põhimõttel. Väljundina võetakse arvesse põhi- ja kõrvalsaagiga eemaldatavad ainekogused, mis sõltuvad saagikusest ja vastava toiteelemendi kontsentratsioonist saagis. Samuti annab kalkulaator mullaproovide põhjal tulemustele tekstilised hinnangud.
Ekraanikuva NPK kalkulaatorist
  • mullaproovid: teenus võimaldab pärida ja alla laadida analüüsitud mullaproovide tulemusi. Tulemuste põhjal luuakse väetustarbekaardid, mis iseloomustavad mulla happesust ning PK sisaldust. Mullaproovide andmeid pärib süsteem METKist iga kord mullaproovide akna avamisel. Mullaproovide tulemused e-PRIAsse eraldi ei salvestu, kuid kasutajal on võimalik neid erinevates formaatides alla laadida. Teenuses kuvatakse kõige värskema tellitud proovi tulemusi, mullaproovid kehtivad kuni 5 aastat. Kaardirakenduses ei ole võimalik näha proovi numbrit ning mullaproovi tulemusi seostada proovivõtu asukohaga, kuid vajadusel leiate selle info METKi kaardiserverist.
Ekraanikuva mullaproovide tööriistast
  • lupjamissoovitused: mullaproovide tulemuste ja mullastikukaardi alusel arvutatakse välja lubjatarve (kaltsiumkarbonaadina ehk CaCO) tonnides hektari kohta  ja selle põhjal luuakse lubjatarbekaart.
Ekraanikuva põllu lupjamissoovitusest
  • huumusbilanss:      kalkulaatorit saab kasutada mineraalmuldadel orgaanilise süsiniku (Corg) bilansi ja varu arvutamiseks. Lähteandmetena on vaja kalkulaatorisse sisestada põllukultuur, põhisaagi suurus ning väetamise andmed.
Ekraanikuva huumusbilansi kalkulaatorist

Abiks, kuid mitte etaloniks

Juhime tähelepanu, et soovituskalkulaatorid on soovituslikud, nagu ütleb ka nimi. Näiteks väetuskalkulaator arvutab saagi moodustamiseks ja mullavarude säilitamiseks vajaliku toiteelemendi väetustarbe, aga tegemist ei ole kohustusliku väetamise normiga. Kui arvutuslik lämmastikutarve ületab veeseaduses lubatud piirnormi, kuvatakse kasutajale ekraanile sellekohane hoiatusteade.

Rõhutame, et lõplikud toimimisotsused jäävad siiski kasutaja enda teha. Seadusest tulenevate normide ja piirangute järgimise eest vastutab põlluharija. Kalkulaatori tulemuste põhjal saab optimeerida väetiste kasutust, kuid soovituste rakendamisel tuleb arvestada individuaalse põllu kasvutingimuste ja ilmastikutingimustega. 

Soovituskalkulaatoreid tutvustav veebiseminar

19. novembril toimus e-põlluraamatu soovituskalkulaatoreid tutvustav veebiseminar, mida on võimalik järele vaadata siit. Video vaatamisel on abiks ka temaatilised järjehoidjad, mille abil endale huvipakkuva teenuseni liikuda.

Veebiseminaril esitatud küsimused ja nende vastused on järgmised:

Kas mullaproovide andmed laekuvad PRIAle automaatselt või põlluharija soovil?

Süsteem teeb päringu METKi andmebaasile alles siis, kui kasutaja on konkreetse teenuse (mullaproovid või lupjamissoovitused) avanud ja vajutanud vastava teenuse nupu peale. Teiste teenuste puhul tehakse päring siis, kui vajutatakse nuppu „Arvuta“. Päring toimub otse e-põlluraamatu keskkonda ning PRIA neid andmeid ei salvesta, samuti ei salvestu need andmed e-PRIAs.

Kas väetamissoovituste kalkulaator arvestab ka põllu iseloomu, kui põld asub täielikult või osaliselt näiteks kaitsmata põhjaveega alal?

Praegu väetussoovitused seda arvesse ei võta ning seepärast on veelkord oluline silmas pidada, et lõplikud otsused jäävad põlluharija teha. Küll aga on selline funktsionaalsus arendusideena kirjas.

Kas soovituskalkulaatoreid saab kasutada ainult põllupõhiselt või on võimalik seda rakendada ka massiivile, ettevõttele jne?

Praegu on võimalik kalkulaatoreid kasutada ainult põllupõhiselt. Soovitusena on selline tagasiside juba tulnud ning see on arendusideena kirjas.

 

Kalkulaatorid on loodud koostöös Eesti Maaülikooli ning Maaelu Teadmuskeskusega ning nende aluseks on teaduslikud mudelid. Soovituskalkulaatorid on PRIA uus teenus ning funktsionaalsused on mõnel juhul veel arendusjärgus ja täienevad vastavalt vajadusele. Igasugune kasutajate tagasiside nii kasutuskogemuse kui ka üldiste ettepanekutega on väga oodatud. Kui teil on kalkulaatoritega seotud küsimusi või soovite jagada oma tagasisidet saatke e-kiri aadressil: doris [dot] silm [at] pria [dot] ee (doris[dot]silm[at]pria[dot]ee).

Juhendid kõigi e-põlluraamatu teenuste kasutamise kohta leiab vajadusel PRIA kodulehelt. Põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi leiab siit, soovituskalkulaatorite kasutusjuhendid siit ning sagedamini esitatud küsimused leiab siit.