- Lisatud: 07.11.2024
- Viimati muudetud: 15.11.2024
- Prindi
Täiendused e-põlluraamatus: tegevuste mass-sisestamine, eeltäidetud infolahtrid ja teaduspõhised soovituskalkulaatorid
Novembrikuu algus tõi PRIA põldude haldamise teenuse e-põlluraamatu funktsionaalsuses mitmeid edasiarendusi, mis põlluharijatele abiks saavad olla.
Tegevuste kopeerimine mitmele põllule
E-põlluraamatus saab nüüd sama tegevust sisestada mitmele põllule korraga. On suur rõõm, et see kasutajate poolt üks kõige enam soovitud täiendus on kasutamiseks valmis.
Kui põlluharijal on samade parameetritega tegevusi mitmel põllul ning tegevus on ühele põllule juba lisatud, on võimalik see kopeerida ka teistele põldudele. Tegevust saab kopeerida nii ühele põllule kui ka mitmele põllule korraga. Kopeerimise teel sisestatud tegevuste andmeid saab muuta nii ühekaupa kui kõikidel põldudel korraga. Tegevusi saab kopeerida ühe hooaja siseselt, eelnevatesse või järgmisesse hooaega tegevusi kopeerida ei saa. Lisandunud uuendus aitab oluliselt kokku hoida e-põlluraamatu täitmisele kuluvat aega ning vähendada tegevuste sisestamisel tekkida võivaid vigu.
Lisainfo ja eeltäidetud tabelid
Lisandunud on ka teisi täiendusi, mis muudavad e-põlluraamatu täitmise kiiremaks ja mugavamaks. Näiteks, tegevuse sisestamisel kuvatakse kasutajale tegevuse andmete juures lisaks põllumassiivi numbrile, põllu numbrile ja pindalale nüüd ka põllul kasvav põhikultuur.
Lupjamise tegevuse sisestamisel, valides lupjamise materjaliks „Lubiväetis registrist“, eeltäidetakse materjali eriomaduste tabel registriandmetega. Väetamise tegevusel, valides väetise materjali orgaaniliste väetiste hulgast, eeltäidetakse toitaine koguste tabel keskmistatud väärtuste alusel. Vajadusel saab eeltäidetud tabelite lahtrite infot käsitsi muuta.
Teaduspõhised soovituskalkulaatorid
E-põlluraamatu tööriistakasti lisandusid ka uued teadmusteenused – soovituskalkulaatorid. 7. novembrist saavad kasutajad oma põldude juures vaadata laboris tehtud mullaproovide tulemusi ning arvutada nende põhjal lupjamissoovitusi ning huumusbilanssi.
Valminud teenused töötavad kliendi tellitud mullaproovide baasil, praegu on kasutusel ainult Maaelu Teadmuskeskuse (METK) laboris analüüsitud mullaproovid.
Uued teenused on järgmised:
- Mullaproovid: teenus võimaldab pärida ja alla laadida analüüsitud mullaproovide tulemusi. Tulemuste põhjal luuakse väetustarbekaardid, mis iseloomustavad mulla seisundit.
- Lupjamissoovitused: mullaproovide alusel arvutatakse välja lubjatarve ja selle põhjal luuakse põllukaart, kus on eri värvide abil märgitud kaltsiumkarbonaadi (CaCO3) tarve tonnides hektari kohta;
- Huumusbilanss: kalkulaatorit saab kasutada mineraalmuldadel orgaanilise süsiniku (Corg) bilansi ja varu arvutamiseks. Lähteandmetena on vaja kalkulaatorisse sisestada põllukultuur, põhisaagi suurus ning väetamise andmed.
Väljatöötamisel on ka väetussoovitused ning lämmastiku, fosfori ja kaaliumi ehk NPK bilansi kalkulaatorid. Neid saab kasutama hakata hiljemalt novembri lõpuks. Info täiendavate kalkulaatorite lisandumise täpsest ajast avaldame oma kodulehel ning sotsiaalmeediakanalites.
Juhime tähelepanu, et soovituskalkulaatorid on soovituslikud, nii nagu ütleb ka nimi. Näiteks väetuskalkulaator arvutab saagi moodustamiseks vajaliku väetustarbe, aga tegemist ei ole kohustusliku väetamise normiga. Kui arvutuslik lämmastikutarve ületab veeseaduses lubatud piirnormi, kuvatakse kasutajale ekraanile sellekohane hoiatusteade. Rõhutame, et väetusnormide otsused jäävad siiski kasutaja enda teha. Seadusest tulenevate normide ja piirangute järgimise eest vastutab põlluharija. Kalkulaatori tulemuste põhjal saab optimeerida väetiste kasutust, kuid soovituste rakendamisel tuleb arvestada individuaalse põllu, kasvutingimuste ja ilmastikutingimustega.
Kõigile huvilistele toimub 19. novembril kell 10.00–11.30 Zoomi keskkonnas soovituskalkulaatorite veebiseminar, kus tutvustame uusi tööriistu ja vastame küsimustele. Seminarile ei ole vaja eelnevalt registreerida ning kohtumine salvestatakse.
Veebiseminari link: https://us06web.zoom.us/j/86230037024?pwd=qz1fXLJ9jHKIrGdjYaSeRU74DvCbQ8.1
Meeting ID: 862 3003 7024
Kalkulaatorid on loodud koostöös Eesti Maaülikooli ning Maaelu Teadmuskeskusega ning nende aluseks on teaduslikud mudelid. Kui teil on kalkulaatoritega seotud küsimusi või soovite jagada oma tagasisidet saatke e-kiri aadressil: doris [dot] silm [at] pria [dot] ee (doris[dot]silm[at]pria[dot]ee).
Juhendid kõigi e-põlluraamatu teenuste kasutamise kohta leiab vajadusel meie kodulehelt. Põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi leiab siit ja soovituskalkulaatorite kasutusjuhendid siit.
Viimased uudised
Kõik uudised20.12.2024 | Partnerite uudised
Kalurid on nutirakenduse PERK hästi vastu võtnud
20.12.2024 | Partnerite uudised
Tõuseb Natura 2000 erametsatoetus rangemate looduskaitseliste piiranguga aladel
20.12.2024 | Partnerite uudised