- Lisatud: 26.05.2022
- Viimati muudetud: 30.05.2022
- Prindi
Taani põllumajandussektor paistab silma innovaatilisusega
10.-11. mail käis PRIA ja Maaeluministeeriumi (MeM) ühisdelegatsioon külas Taani Põllumajandusagentuuril. Tegu on Taani toidu-, põllumajanduse- ja kalanduse ministeeriumi haldusalas tegutseva asutusega, millel on nii põllumajanduspoliitikat korraldav kui rakendav roll. Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) kontekstis on agentuuril koordineeriv roll põllumajanduspoliitika kujundamisel ja eesmärkide seadmisel. Samuti on agentuur ka poliitika rakendaja ehk makseagentuuri rollis (Eestis PRIA).
Programmperiood 2023-2027 on kohe ukse ees ning selle ettevalmistamisel on taanlased olnud väga süsteemsed ja fokuseeritud. ÜPP strateegiakava ettevalmistamise käigus kaardistati 43 arendamisvajadust, mis seati tähtsuse järjekorda arvestades Euroopa Liidu ÜPP ja kliima ning konkurentsivõime tagamise eesmärke. Samuti otsustati, millised toetused rahastatakse Euroopa Liidu ja millised Taani riigi rahast. Uue perioodi põllumajanduspoliitika strateegiakava ja selles seatud eesmärkide osas saavutati riigi ja sektori vaheline poliitiline kokkulepe 2021. aasta sügisel.
Taani head planeerimist, läbimõeldust ja fokusseeritust näitab ka see, et Taanis on uueks perioodiks planeeritud vaid 26 sekkumist/toetusskeemi. See vähendab nii taotlejate kui ka makseagentuuri töökoormust. Toetusskeemide kaudu jagatakse Taanis laiali 4,8 miljardit eurot. 86% toetusrahast läheb otsetoetustele ning 14% maaelu investeeringute toetuseks. Võrdluseks saame välja tuua, et Eestis on ligikaudu kolm korda väiksema toetussumma jagamiseks planeeritud rohkem kui 50 sekkumist/toetusskeemi.
Kuidas erineb Taani toetuste jagamine Eesti omast?
Taani ja Eesti kasutavad Euroopa Liidu toetusvahendeid erinevalt.
Enamike investeeringumeetmete puhul hakatakse Taanis uuel perioodil kasutama lihtsustatud kulumeetodit ja eelkõige standardiseeritud ühikuhindu. Kuna taanlastel on väga täpselt teada millistele uutele tehnoloogiatele millises sektoris toetust antakse, siis on ka lihtsam koos teadlastega eelnevalt välja selgitada konkreetsete tehnoloogiate standardsed ühikuhinnad.
Näiteks seakasvatuses on otsustatud toetada kohapealse proteiini tootmiseks selliseid tehnoloogiad, mille tekitatud kahjulik jalajälg keskkonnale oleks võimalikult väike.
Samuti ei kasutata Taanis toetusraha nõuandesüsteemi töös hoidmiseks ja nõustamisteenuste pakkumiseks. Taanis on erasektori poolt loodud Euroopa üks innovaatilisemaid põllumajandusnõustamise süsteeme. Makseagentuuri rolliks on luua lihtsalt mõistetavad ning mõistlikud toetusreeglid, taotlemise süsteemid ja toetavad IT lahendused ning vajadusel selgitada klientidele reeglite sisu ja õpetada ning juhendada süsteemide kasutamist. Ka PRIA on võtnud sihiks liikuda toetuse andmisel ennetava ja selgitava, suunava ning nõustava lähenemise suunas. See tagab paremini toetustele pandud eesmärkide täitmise nii projektide kui ka riiklikul tasandil.
Silma jäi Taani põllumajandussektori üldine suur innovaatilisus ja e-lahenduste kasutamise harjumus.
Taani on jõudsalt arendanud automaatset pinnaseiresüsteemi, mis koosneb nii satelliitseirest kui ka taotlejate jaoks välja töötatud nutirakendustest. Näiteks saavad taotlejad rakenduste abil vajadusel teha geotähisega fotosid, mis asendavad ametnike kohapealseid kontrolle. Taani põllumehed on uued kontrollisüsteemid positiivselt vastu võtnud just seetõttu, et uued süsteemid on ennetava ja suunava, mitte karistava iseloomuga.
Taanis toimib juba aastaid üleriiklik kohustuslik e-põlluraamatu süsteem. See on kasulikuks abivahendiks põllumeestele oma igapäevatöö planeerimisel, aga lihtsustab ka Taani riigile vajaliku statistika kogumist. Eestigi on liikumas ühise e-Põlluraamatu lahenduse poole. See aitab põllumeestel oma põllumajanduslikku tegevust paremini korraldada, vähendada bürokraatiat riigiga suhtlemisel, ennetada võimalikke rikkumisi ja parandada riikliku statistika täpsust.
Taani põllumajandusettevõtet innovaatilisusele viitab seegi, et kliimaeesmärkide saavutamiseks ja keskkonnale kahjuliku jalajälje vähendamiseks püütakse karjade vähendamise asemel leida võimalusi uute tehnoloogiate arendamiseks ja kasutuselevõtuks.
Taani õppereisi näitas, et toetusvahendite kasutamist saab kindlasti muuta tunduvalt efektiivsemaks ja kui seatud on täpne fookus, siis on ka toetuste mõju suurem. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et toetusraha jagatakse pigem innovatiivsetele investeeringutele, millel on suurim mõju rohe-eesmärkide ning konkurentsivõime parandamisele. Pigem antakse toetusi vähemale arvule klientidele, aga suuremates summades.
Viimased uudised
Kõik uudised20.11.2024 | Partnerite uudised
Valkude kättesaadavus on toiduga kindlustatuses määrava tähtsusega
19.11.2024 | PRIA uudised | Loomad ja kalandus | Maaelu arendamine | Registrid
Novembris avanes e-PRIAs esimene hobuslaste omanikele suunatud e-teenus
19.11.2024 | Partnerite uudised