Regulaarne vaktsineerimine aitab hoida Eestit marutaudivabana

28.septembril tähistatakse maailma marutaudi päeva. Miks on 2013. aastal marutaudivabaks kuulutatud Eestis jätkuvalt vajalik nii lemmik- kui metsloomi selle ohtliku haiguse vastu süsteemselt vaktsineerida, selgitavad Põllumajandus-ja Toiduameti (PTA) spetsialistid Maarja Kristian ja Ave-Ly Toomvap.

PTA loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul tuntakse marutaudi juba üle 4000 aasta ning see on tänaseni maailmas üks enim surmasid põhjustav inimestele ja loomadele ühine haigus ehk zoonoos. “Marutaud on loomade ja inimete ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus. Juhul, kui haigustunnused on juba välja kujunenud, ei ole haigus ravitav, vaid lõppeb alati nakatunud looma või inimese surmaga. Täna sureb maailmas iga 9 minuti järel keegi marutaudi,“ selgitab ta rõhutades, et vaktsineerimine on ainuke viis, kuidas saab haigust ennetada ning loomi ja inimesi haiguse eest kaitsta. Vaktsineeritakse nii mets- kui koduloomi, vajadusel ka inimesi. 

Haigused ei tunne riigipiire

Viimane marutaudijuhtum leidis Eestis aset aastal 2011 ja see tuvastati kährikul. Tänu metsloomade ning koerte-kasside regulaarsele vaktsineerimisele kuulutati Eesti 2013. aastal marutaudivabaks riigiks, aga see ei tähenda, et selle surmaga lõppeva haiguse oht on möödas. “Marutaud on paljudes riikides endiselt levinud (Ungari, Rumeenia, Moldova, Poola, Türgi, Ukraina, Valgevene, Venemaa) ja võib Eestisse tagasi jõuda ka kaugema vahemaa tagant, näiteks marutaudi vastu vaktsineerimata lemmikloomade või siis metsloomadega vahetult üle piiri,“ selgitab Kristian.

Lemmikuid peab marutaudi vastu vaktsineerima iga kahe aasta tagant 

28.septembril tähistatava Maailma marutaudi päeva eesmärgiks on ühiste pingutustega jõuda selleni, et 2030.aastaks ei sureks ükski inimene ega loom enam marutaudi.  “Iga lemmikloomaomanik saab selle eesmärgi saavutamiseks anda oma panuse olles teadlik ja vaktsineerides oma lemmikud regulaarselt marutaudi vastu,“ ütleb Kristian. Ta tuletab meelde, et pea 99% inimeste haigestumisest on põhjustatud marutaudihaige koera hammustusest ja enamus haiguse ohvritest on lapsed.

Lemmikuid (koerad, kassid, valgetuhkrud) peab marutaudi vastu vaktsineerima iga kahe aasta tagant ning see on loomaomaniku kohustus ja vastutus. “Vaktsineerimiseks tuleb pöörduda oma loomaarsti või loomakliiniku poole. Aeg-ajalt korraldab PTA erinevais Eesti paigus lemmikute vaktsineerimise kampaaniaid, mille käigus saab oma neljajalgse sõbra marutaudi vastu vaktsineerida tasuta ja mugavalt kodu lähedal. Infot selle kohta leiab lehelt www.marutaud.ee,“ jagab Kristian. 

Veel tuletab PTA meelde, et alates 16. septembrist muutusid Venemaalt ja Valgevenest Euroopa Liitu (EL) sisenevatele lemmikloomadele lisaks seni nõutud marutaudivastasele vaktsineerimisele kohustuslikuks ka marutaudi antikehade tiitri määramine, mis on samuti loomaomaniku vastutus. Loomi, kes ei vasta nõuetele, ei lubata EL-i siseneda ja saadetakse tagasi lähteriiki, halvemal juhul loomad eutaneeritakse. Lisainfot selle kohta leiab PTA kodulehelt.

 

Metsloomade ennetav vaktsineerimine toimub kaks korda aastas

Metsloomade ennetav marutaudivastane vaktsineerimine Vene Föderatsiooniga piirnevatel piirialadel toimub PTA eestvedamisel kaks korda  aastas. “Igal kevadel ja sügisel külvatakse Kirde- ja Kagu-Eestis 50 km ulatuses riigipiirist väikelennukitelt rebastele ja kährikutele mõeldud peibutussöötasid, mille sisse on peidetud kapsel vaktsiiniga,“ ütleb PTA loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialist Ave-Ly Toomvap. PTA on Eestis metsloomade suukaudset marutaudivastast vaktsineerimist läbi viinud alates 2006. aastast. 

Lisainfo: www.marutaud.ee

28.septembril tähistatakse maailma marutaudi päeva, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust sellest ohtlikust haigusest ja propageerida haiguse likvideerimist kogu maailmas, et 2030.aastaks ei sureks ükski inimene ega loom enam marutaudi. https://rabiesalliance.org/

 

Teate edastas:

Marika Pärn

5646 6876

Põllumajandus- ja Toiduamet