- Lisatud: 08.04.2025
- Viimati muudetud: 08.04.2025
- Prindi
Nõuandeid taimekasvatajatele: kuidas targalt väetist valida?
Aiandushooaja alates on taimedele kasvuks hoo andmiseks olulisel kohal väetamine. Millele tuleks taimekasvatajal õige väetise valimisel ja kasutamisel tähelepanu pöörata, selgitavad Põllumajandus-ja Toiduameti (PTA) taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialistid Katrin Muruste ja Katrin Tammvere.
Eestisse on lubatud tuua ja turustada ainult neid väetisi, mis on kantud Eesti väetiseregistrisse või kannavad CE-märgist. “CE-märgis väetisel näitab, et see on valmistatud Euroopa Liidu (EL) väetisetoodete määruse nõuete kohaselt ja on läbinud vastavushindamise. Eestis peab CE-märgisega väetisetooted kandma ka EL-i väetisetoodete nimekirja,“ selgitab PTA taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialist Muruste.
Seda, kas ostetud väetis on nõuetekohaselt registrisse kantud, saab tarbija ise kontrollida. “Nii Eesti väetiseregister kui EL-i väetisetoodete nimekiri on avalikud ja PTA kodulehel kõigile kättesaadavad,“ lisab ta.
Pööra tähelepanu väetise pakendile ja märgistusele
Väetist ostes soovitavad spetsialistid pöörata tähelepanu väetise etiketil olevale infole. “Kindlasti peab etiketil olema välja toodud väetise koostis ja andmed väetise tootja ning Eestisse toimetaja kohta,“ rõhutab Tammvere.
Samuti on oluline tähelepanelikult läbi lugeda tootja poolt märgitud juhised kasutamiskoguste, väetamise aegade ja sobilike kultuuride kohta.
Nõuetekohase kasutamise korral peab väetis olema ohutu inimeste ja loomade tervisele, samuti varale ja keskkonnale. “Täpsed nõuded väetise pakendile ja teabelehele on kehtestatud Väetiseseaduses ja nende kohta saab samuti lähemalt lugeda PTA kodulehelt,“ märgib Tammvere.
Spetsialistid juhivad tähelepanu, et ka Eesti e-poest ostes peab tarbijale olema kättesaadav kogu info, mis on väetise etiketil nõutud.
Väetist tuleb valida ja kasutada eesmärgipäraselt
Väetise kasutamisel tuleb alati lähtuda vajaduspõhisusest, nii et enne ostu sooritamist tasuks kõigepealt läbi mõelda millisele taimele ja mis eesmärgil väetist anda soovitakse. “Kui soovitakse suvisel ajal rohkelt õisi oma suvelilledele, siis ei ole mõistlik lisada ainult lämmastikväetist, mis soodustab hoopis rohelise lehemassi kasvamist,“ toob Tammvere ühe näite.
Alati on väga oluline lugeda tähelepanelikult läbi väetise etikett ja järgida tootja poolt kaasa pandud kasutusjuhendit. “Selleks, et väetise kasutamine oleks ohutu ja annaks suurima efekti, on oluline täpselt järgida toote infolehel välja toodud juhiseid kasutamiskoguste, väetamise aegade ja sobilike kultuuride kohta,“ toonitab Tammvere.
Vääral kasutamisel võib taimedele pöördumatut kahju tekitada
Kui väetist kasutatakse valesti, võib oodatud kasu asemel hoopis hulganisti kahju tekitada. “Vääral kasutamisel võib oma taimedele liiga teha või nendest hoopis ilma jääda. Samuti võib mitte nõuetekohane kasutamine kahjustada ennast, ümbritsevat loodust või teisi elusolendeid,“ panevad spetsialistid taimekasvatajatele südamele.
Väetise märgistust, kvaliteeti ja müügile vastavust kontrollib PTA. “Võtame väetistest ka kontrollproove veendumaks, et väetise sisaldus vastab etiketil märgitule ja registrisse kantud andmetele,“ lisab Tammvere. Väetise kasutamise üle teostab aga järelevalvet Keskkonnaamet.
KASULIKKE VIITEID TAIMEKASVATAJALE
Eesti väetiseregister
Nõuded väetise pakendile ja märgistusele
Teate edastas: Marika Pärn, Põllumajandus- ja Toiduamet, marika [dot] parn [at] pta [dot] agri [dot] ee (marika[dot]parn[at]pta[dot]agri[dot]ee), 5646 6876
Viimased uudised
Kõik uudised
11.04.2025 | Partnerite uudised | Loomad ja kalandus
Balti riigid rõhutavad suu- ja sõrataudi ennetuseks 48 tunni reeglit farmikülastustele

11.04.2025 | PRIA uudised | Maaelu arendamine | Ettevõtluse arendamine | Põllud ja metsandus | Loomad ja kalandus | Registrid | Meie inimesed
PRIA osaleb Maamessil

09.04.2025 | Partnerite uudised | Põllud ja metsandus | Loomad ja kalandus | Maaelu arendamine