Mida teha, kui ilmastikutingimused ei võimalda toetuse nõudeid täita?

Viimaste nädalate intensiivsed sajuhood on teatud piirkondades põhjustanud põllumajandusmaa üleujutusi, mistõttu võib põllumajandustootjatel olla keeruline täita toetuste taotlemisega seotud nõudeid.

Kui põllumajandustootjal ei ole võimalik täita toetuse nõudeid vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu, tuleb sellest PRIAt kirjalikult esimesel võimalusel teavitada. Teavitus tuleb saata e-postiga aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee). Teavituses tuleb märkida, millist nõuet ei ole taotlejal võimalik täita ning sõltuvalt nõudest tuleb teavituses märkida ka põllumassiivi/pärandniidu nr, põllu/ala nr, põllu/ala pindala, millel nõuet täita ei saa. Vääramatuks jõuks ja erandlikuks asjaoluks loetakse selliseid asjaolusid, mida taotleja ei saanud mõjutada ja mille tagajärgi ei olnud tal võimalik vältida.

Taotleja poolt esitatud teavitus on oluline selleks, et PRIA saaks vajadusel vääramatu jõu ja erandlike asjaolude esinemist kontrollida. Lisaks on taotleja poolt esitatud teavitus oluline sisend pinnaseirega seotud kontrollide läbiviimisel. 

Kui vääramatu jõu ja erandlike asjaolude esinemine on tõendatud, siis arvestatakse sellega toetuse nõuete kontrollimisel ning taotleja suhtes ei kohaldata nõude täitmata jätmise eest toetuse vähendamist.

Kui taotlejal tekib seoses erandlike asjaoludega täiendavaid küsimusi, siis võib kirjutada e-posti aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee) või helistada pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679.

 

Mida meeles pidada enne teavituse esitamist?

Enne teavituse esitamist tuleb esmalt hinnata, kas nõude täitmisega on veel aega ning mis tingimused on nõude täitmisele seatud. Teavitus tuleb esitada enne nõude täitmise tähtaja saabumist, kui on selge, et nõuet ei ole võimalik tähtajaks täita. 

  • Näiteks on tingimuslikkuse süsteemi üks nõue, et maa peab olema talvise taimkatte all 1. novembrist kuni 31. märtsini. Sealjuures loetakse talviseks taimkatteks 1. novembrist kuni 31. märtsini põllumaal ja püsikultuuridealusel maal olevad põllumajanduskultuurid, sealhulgas vahekultuurid, kõrretüü ja taimejäänused. Taimejäänusteks loetakse teraviljakõrre heksel (põhk pole põllult koristatud), köögiviljade taimejäänused, koristamata põllukultuurid jne, kus pole taotluse aastale järgnevale aastale kuni 31. märtsini mullaharimist tehtud (äestamine, randaalimine, freesimine, künd).

See tähendab, et taotleja peab oma põllumajanduslike tegevuste planeerimisel esmalt hindama, kas tal on põlde, mis täidavad talvise taimkatte nõuet ilma, et talvist taimkatet tuleks täiendavalt juurde rajada (näiteks on taotlejal põlde, kus teravili on koristatud ja põllule jääb kõrretüü või on taotlejal põlde, kus kultuuri pole olnud võimalik koristada ja see jäetakse talviseks taimkatteks). Kui pärast esmast hinnangut on selge, et olemasolevate põldudega ei ole taotlejal võimalik nõuet täita ning talvist taimkatet tuleb täiendavalt juurde rajada, aga see pole võimalik vääramatu jõu või erandlike asjaolude esinemise tõttu, tuleb esitada PRIAle teavitus koos selgitusega, miks ei ole võimalik nõuet täita.

Kui nõude täitmisele ei ole konkreetset tähtaega seatud, peaks taotleja hindama, kas tal on võimalik nõuet täita selle ajani, mil põllumajanduslikud tegevused põllul on veel võimalikud (näiteks enne lumikatte tekkimist). Teavitus tuleb sel juhul esitada siis, kui on selge, et nõuet ei ole võimalik käesoleval aastal täita ning teavituses tuleb esitada ka selgitused, miks ei ole nõuet võimalik täita.

  • Näiteks on taotlejal kohustus rohumaad üle aasta hooldada, kuid rohumaa hooldamisele ei ole konkreetset tähtaega seatud. Kui taotleja eelmisel aastal rohumaad ei hooldanud, on tal kohustus käesoleval aastal rohumaad hooldada. Enne PRIAle teavituse esitamist tuleb hinnata, kas rohumaad on võimalik hooldada sügisel enne vegetatsiooniperioodi lõppu. Kui on selge, et rohumaa on ka sügisel liigniiske ning selle hooldamine pole käesoleval aastal võimalik, tuleb esitada PRIAle teavitus.

 

Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse lisategevuste taotlemine

Kui taotleja taotleb keskkonnasõbraliku majandamise toetust vahekultuuri kasvatamise lisategevuse elluviimise ja happelise mulla lupjamise lisategevuse elluviimise eest, siis juhul, kui taotleja nimetatud lisategevustega seotud nõudeid vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu täita ei saa (näiteks ei saa taotleja külvata vahekultuuri põllule hiljemalt 1. septembriks või ei ole taotlejal võimalik põldu lubjata), tuleb e-PRIA kaudu esitada taotluse muudatus ning vastavatelt põldudelt lisategevuste taotlemise märked eemaldada. Taotlust saab muuta kuni 1. novembrini. 

 

Mobiiliäpi Iva kasutamine

Kui põllul esineb vääramatu jõud või erandlik asjaolu, siis on võimalik taotlejal teha oma põllust pilt kasutades selleks PRIA mobiiliäppi Iva, mis tõendab vajadusel vääramatu jõu või erandliku asjaolu esinemist. Pildi tegemiseks ei pea taotleja ootama PRIA poolt saadetavat fotoülesannet, kuid arvestama peab, et fotod saab PRIAsse saata vaid siis, kui selle põllu kohta saadetakse taotlejale fotoülesanne. Fotosid saab ette teha vaid selliste põldude kohta, mis on lisatud käesoleva aasta toetustaotlusele. Fotode tegemiseks tuleb äpi avakuval vajutada „Lisa/vaata ülesandeta fotosid“ ja avanevas kaardivaates valida põld, mille kohta soovitakse fotosid teha. Põllu kohta tuleb teha minimaalselt kaks fotot. Kui fotot tehakse enne ülesande saamist, siis on foto kohta kommentaari lisamine kohustuslik. Kui selle põllu kohta saabub fotoülesanne ja see on äppi lisatud, siis seotakse kõik selle põllu kohta varasemalt tehtud fotod automaatselt vastava fotoülesande juurde ja kasutajale kuvatakse sellekohane teade. Kasutajal on võimalus enne fotode saatmist teha veel vajadusel fotosid juurde või neid kustutada.

Enne fotode tegemist tasub hinnata, mida soovitakse fotodega jäädvustada. Fotolt peaks seega nähtuma, millise nõude täitmine on taotlejal takistatud (näiteks rohumaa on üleujutatud ja seega ei ole võimalik põldu hooldada).

Fotoäpi Iva kohta saab rohkem teavet PRIA kodulehe infokeskusest ja videost Youtube'is.