Karjaarvestuse analüüs: riik peab parema andmehalduse loomiseks initsiatiivi võtma

PRIA viis 2024. aastal läbi põhjaliku karjaarvestuse analüüsi, mille tulemused on nüüd kõigile huvilistele kättesaadavad. Lõpparuanne toob esile, et peamised murekohad on andmehalduse killustatus ja n-ö käsitöömahukus andmete sisestamisel.

Analüüs oli Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi koordineeritava reaalajamajanduse programmi osa. Selle eesmärk oli kaardistada karjaarvestusega seotud andmete haldamise ja kasutamise hetkeolukord, välja selgitada probleemsed kohad ning selle põhjal teha parendusettepanekud. Nüüdseks on valminud analüüsi tulemusi kokku võttev lõpparuanne, millega saab tutvuda siin.

„Kõige suuremaks murekohaks võib pidada andmehalduse killustatust ning rohket käsitööd vajalike andmete-aruannete esitamisel, mis on nii loomapidajatele kui ka veterinaararstidele märkimisväärne lisakoormus,“ ütleb Jane Jäger, PRIA teenuste osakonna arendusnõunik. Ta selgitab, et loomapidamises on aina enam kasutusel erinevad digilahendused, alates lihtsamatest karjahaldustarkvaradest ja lüpsimasinatest kuni kõrgtehnoloogiliste robotlüpsilautadeni, aga samas pole vana hea ruuduline paberkaustik ja Exceli töölehtki kuhugi kadunud. „See aga tähendab, et karjaarvestuse pidamisel ning riigile vajalike andmete esitamisel käib igapäevatöö sageli mitme eri tarkvaraprogrammi, Exceli tabelite ning paberkaustiku vahel žongleerides,“ sõnab Jäger.

Siinkohal ongi oluline riigipoolne tugi, et aidata vajalikku arvepidamist optimeerida nii e-teenuste kui automaatsete andmevahetuslahenduste kaudu. Arvestades seotud osapoolte rohkust, peab initsiatiiv andmehõive ja andmehalduse protsesside ümberkujundamiseks tulema riigilt. Samuti peab eesmärk olema andmehõive automatiseerimine ja kasutajakesksus, kus kohustusliku aruandluse esitamine on eri osapooltele – loomapidajad, veterinaarid –võimalikult vähe ressursse nõudev tegevus, et nad saaksid keskenduda oma põhitöödele.

„Karjaarvestuse analüüsi jätkuna ning koostöös veterinaarkonsultandiga uurime sel aastal süvitsi põllumajandusloomade tervise ja ravimiarvestusega seotud andmete haldamist ja kasutust. Põllumajanduse registrite ja informatsiooni ala pädeva asutusena soovime edendada kaasaegseid andmehalduse lahendusi nii põldude kui põllumajandusloomadega seoses, sealhulgas andmepõhise aruandluse võimekuse loomist,“ ütleb Jäger, millised on edasised arendusplaanid. Näiteks oleks nii PRIAl kui ka partneritel ambitsiooni ja soovi luua elektroonilise karjaraamatu teenus, mis oleks samamoodi osa põllumajandusandmete varamust nagu PRIA e-põlluraamatki. Jäger lisab, et märksõnadeks siinkohal on kasutajasõbralikud e-teenused, automatiseeritud andmevahetusteenused ja infosüsteemide koostalitlusvõime: „Soovime, et meil oleks kõrge kvaliteediga riiklik alusandmestik põllumajandusuuringute, rakendusliku teaduse, analüüside ja statistika tegemiseks, samuti kaalutletud, riskipõhiseks järelevalveks. Sellest võidavad lõpptulemusena nii põllumehed ja loomapidajad kui ka järelevalvet tegevad asutused.“

 

Kõik mõtted ja ettepanekud karjaarvestuse, põllumajandusloomade ravimiarvestuse haldamise ning laiemalt andmepõhise aruandluse osas on väga teretulnud ja oodatud PRIA teenuste osakonna arendusnõuniku Jane Jägeri e-posti aadressile Jane [dot] Jager [at] pria [dot] ee (Jane[dot]Jager[at]pria[dot]ee).