„Käed külge“ praktikakogemus PRIA infotehnoloogia osakonnas

PRIA on kaasaegne ja arengule suunatud organisatsioon, kus tegeletakse pidevalt uute projektide ja uuendustega. Organisatsiooni töökeskkond on toetav ning kolleegid äärmiselt sõbralikud ja abivalmid, kirjutab Belinda Lepmets, tarkvaratehnika magistriõppe esimese kursuse üliõpilane.

PRIAst on saamas üha populaarsem praktikapaik, kuhu noored spetsialistid uusi teadmisi ammutama asuvad. Töölõike, mille kallal tegutseda, leiab laiale valikule erialadest, geograafiast veterinaariani. PRIA infotehnoloogia osakonnas käis praktikal Tartu Ülikooli tudeng Belinda, kes täiendas end PRIA juhtkonna nõuniku Rando Undruse ja tarkvaraarhitekti Mario Liimanni käe all. Oma praktikakogemusest kirjutas ta järgmist:

„PRIA praktikapakkumisest kuulsin esimest korda Tartu Ülikooli karjääripäeval. Seal tutvustati mulle organisatsiooni ning pakutavaid praktikavõimalusi. PRIA kasuks otsustasin peamiselt seetõttu, et praktika tutvustuses välja toodud ülesanded tundusid väga huvitavad ja pakkusid väljakutseid, mida tahtsin kindlasti proovida ja katsetada. Lisaks suurendas minu huvi ka kirjeldatud töökeskkond, mis tundus toetav ja arendav.

Minu praktika PRIAs oli väga mitmekülgne, võimaldades tegeleda erisuguste ülesannetega, mis kõik pakkusid uusi väljakutseid ja väärt kogemusi. Praktika algusfaasis keskendusin PRIA siseveebi Pirjo  juturoboti katsetamisele. See oli põnev projekt, kuna sellised lahendused on kaasaegses tarkvaraarenduses väga olulised ja oli huvitav näha, kuidas juturoboteid reaalselt arendatakse. Järgmise ülesandena töötasin PRIA rakenduste ristfunktsionaalsete nõuetega (RFN). Need nõuded on koostatud PRIA kõigile tarkvaraarendustele, et need oleksid töökorras ja turvalised. Minu ülesandeks oli uurida, milliseid neist nõuetest oleks võimalik automaatselt kontrollida ja kuidas seda kõige paremini teha, sest praegu kontrollitakse rakenduste nõudeid käsitsi. Sain minna süvitsi tarkvara kvaliteedi ja testimisega seotud teemadesse, mis on minu erialases arengus väga olulised. Tegelesin ka PRIA toetustaotluste sünteetiliste andmete genereerimise võimaluste uurimise ja katsetamisega. Viimastel praktikanädalatel keskendusin PRIA investeeringutoetuste taotluste edukuse ennustusmudeli loomisele.

Sain praktika jooksul tegeleda mitmekülgsete ja organisatsioonile reaalselt vajalike ülesannetega ning sain proovida uusi tarkvarasid ja tööriistu, millega ma varem kokku puutunud ei olnud. Küll aga oleks põnev olnud töötada mõne ülesandega algusest lõpuni, et näha kogu protsessi kõiki etappe, kuid saan aru, et sellised projektid võtavad rohkem aega, kui praktika võimaldab. Väga positiivne oli, et juhendajad olid avatud minu soovidele ja arvestasid, milliseid ülesandeid ma teha soovin. Erialaselt oli eriti kasulik töötada projektidega, mis nõudsid analüütilist mõtlemist ja tehniliste probleemide lahendamist.

Samuti sain praktika käigus ka väärtusliku kogemuse tiimitöös. Kogesin, kuidas tiimides töötamine tegelikult välja näeb ning millised on selle eduka toimimise olulised komponendid.

Minu praktika oli väga positiivne ja kindlasti meeldejääv. PRIA on kaasaegne ja arengule suunatud organisatsioon, kus tegeletakse pidevalt uute projektide ja uuendustega. Nägin, kuidas organisatsioonis käib järjekindel töö selle nimel, et protsesse ja süsteeme parandada ning kaasajastada. Töökeskkond oli toetav ning kolleegid äärmiselt sõbralikud ja abivalmid. Alati, kui mul oli vaja abi või nõu, sain seda päris kiiresti. See tegi töökeskkonna väga meeldivaks ja motiveerivaks. 

Kuigi enamasti oli tegemist kaugtööga, tundsin alati tuge – juhendajad ja tiimikaaslased olid küsimuste ja murede korral kättesaadavad. Hommikused tiimikoosolekud, kus arutasime nii rõõme kui ka muresid, aitasid kaasa ühtsustunde loomisele ja hoidsid mind alati kursis, mis teised tiimiliikmed teevad.“

Praktikaprogrammi kohta saab rohkem lugeda PRIA kodulehelt.

 

Foto: Erakogu