Fotoäpp Iva aitab näidata põldude olukorda

Eelmisest aastast on pindalatoetuste haldus- ja kontrollisüsteemis kasutusel pinnaseire. Seire abivahendina arendatud ja klientide poolt positiivselt vastuvõetud fotoäpp Iva sai sellel aastal juurde mitmeid lisavõimalusi, millest suurem osa on ajendatud klientide soovitustest.

Uut tüüpi ülesanded: punktipõhised fotoülesanded

Lisaks üldistele põllupõhistele ülesannetele, kus kasutaja saab fotosid teha terve põllu ulatuses, on sellest aastast kasutusel ka punktipõhised fotoülesanded. See tähendab, et fotosid tuleb teha mingist kindlast punktist põllul ja ettemääratud suunas. Ühel põllul võib olla palutud fotosid teha mitmest punktist, igaühe kohta on toodud eraldi „alamülesanne“ ning fotoülesande vastuse saab PRIAle teele saata ainult juhul, kui kõikidest punktidest on nõutud arv fotosid tehtud. Punktipõhine fotoülesanne kuvatakse äpis järgmiselt:

Ekraanikuva telefonist, kus on näha kolm täitmist ootavat ülesannet.

 

Punktipõhiseid ülesandeid kasutatakse peamiselt olukordades, kus põllu kuju on keeruline või fotosid soovitakse kindlast osast põllul. Punkti ümber on alati ringikujuline piisava suurusega puhverala, mille piires saab fotosid teha. Pildistamisel näitab äpp ekraanil oleva noolega, kuhu kaamera suunata.

Ekraanikuva telefonist, kus on kaamera avatud ja ekraanil suunab punane nool kaamerat vasakule pöörama.

 

Ülevaade ülesannetest

Esimene suurem parendus muutis fotoülesannete loendivaadet. Ülesandeid on nüüd võimalik seitsme erineva staatuse filtri, näiteks „Alustamata“, „Pooleli“ või  „Saadetud“, abil sorteerida. Erinevad filtrid ja staatused on kuvatud erinevate värvidega, seega on ülesanded ka visuaalselt paremini eristatavad.

Äpis asendati senine vaheleht „Kõik“ uue kaardivaatega vahelehega „Kaart“, kust kasutaja näeb kaardil kõiki põlde, mille kohta on sellesse nutiseadmesse fotoülesanded alla laaditud. Punktipõhiste ülesannete puhul kuvatakse kaardil lisaks põllu piirile ka soovitud punkt ja selle ümber olev puhverala. Kõigi põldude piirjooned on sama värvi nagu on põllu kohta käiva ülesande staatus: näiteks sinine (alustamata), kollane (pooleli), roheline (saadetud).

Ekraanikuva kaardist, kus on näha erinevat värvi joonistatud põllu piirid.

 

Kaardivaates on samuti kasutusel filtrid, mille abil saab kaardil põlde staatuse järgi sorteerida, näiteks filtreerida välja kõik põllud, kus fotoülesanne on täitmata. Fotoülesandeid saab minna täitma nii loendivaatest kui kaardilt. Juba täidetud fotoülesanded saab seadmest ära kustutada.

Ülesandeta fotode tegemine

Eelmise aasta fotoülesannetest õppisime, et mõni sündmus, mida peaks fotoga jäädvustama, võib olla ülesande saabumise hetkeks toimunud ning seda fotoga tõestada on keerukas või isegi võimatu. Nii ei täida fotoülesande tegemine oma eesmärki. Nüüd on Iva äpis olemas võimalus foto ära teha ka ilma ülesandeta – fotosid saab teha ette juba siis, kui nõutav tegevus põllul saab tehtud, näiteks koristatakse saak või haritakse põld varakult.

Fotosid saab ette teha vaid põldudel, mis on lisatud käimasoleva aasta toetustaotlusele. Fotode ette tegemiseks tuleb minna äpi avakuvale ning valida „Lisa/vaata ülesandeta fotosid“. Avanevas kaardivaates tuleb kaardilt valida põld, mille kohta soovitakse fotosid teha, ning järgida äpi antavaid juhiseid. Fotode ettetegemisel on sobilik puhverala fikseeritud 10 meetrit põllu piirist sissepoole, et fotod saaks kindlasti tehtud põllu sees. Fotode ette tegemisel on kommentaaride lahtri täitmine kohustuslik.

Iga põllu kohta tuleks teha minimaalselt kaks fotot soovitavalt erinevates kohtades ja erinevates suundades. Oluline on tähele panna, et ülesandeta fotosid saab teha ainult juhul, kui nutiseade on internetiga ühendatud, sest soovitud põllu piir ei ole muidu kaardirakenduses nähtav. PRIA poolt saadetud fotoülesande täitmiseks saab fotosid teha ka ilma võrguühenduseta, kuna põllu piir laetakse nutiseadmesse ülesandega koos.

Ekraanikuva kaardist, kus on markeeritud üks põld.

 

Ette tehtud fotod on näha põldude kaupa samas kaardivaates valides „Vaata fotosid galeriis“.

Ilma ülesandeta tehtud fotosid PRIAle edastada ei saa. Kui PRIA saadab eelnevalt pildistatud põllu kohta ka fotoülesande, seotakse varem tehtud fotod ülesande nutiseadmesse laadimisel automaatselt ülesande külge. Kliendil jääb vaid üle kontrollida, kas tehtud fotod klapivad ülesande sisuga, vajadusel fotosid juurde teha ning ülesande vastus teele panna.

Mis juhtudel oleks mõistlik foto ette teha?

Ülesandeta fotode tegemise funktsiooni kasutamine ei ole kohustuslik. Peamine on mõelda, milliseid toetusnõudeid peab klient järgima ning sellele tuginedes saab otsustada, kas pilt teha või mitte. Mõistlik on jäädvustada, mis kultuur põllul kasvab või milliseid hooldustöid põllul/alal tehakse.  Oluline on teha fotosid põldude/alade kohta, millele on käesoleval aastal toetust taotletud ning jäädvustada sündmusi, mis võivad saadavat toetust mõjutada.

Peamised olukorrad, mille kohta PRIA eelmisel aastal järelepärimisi ja fotoülesandeid saatis, olid kultuuri tuvastamine ja niitmine. Näiteks põhisissetuleku toetuse (PST) puhul ei mõjuta põllul kasvav kultuur toetussummat, kuid (põllu)kultuuri selgelt tuvastav foto võib olla kasulik teha:

  • tera- ja kaunvilja kasvatamise otsetoetuse (TVK) taotlejatel;
  • puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamise otsetoetuse (PKV) taotlejatel toetusõigusliku kultuuri kasvatamise näitamiseks;
  • keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) taotlejatel näiteks viljavahelduse märkimiseks;
  • mahepõllumajandusliku taimekasvatuse toetuse (MAHE) taotlejatel;
  • mesilaste korjeala toetuse (MESI) taotlejatel.

Kõikide pindalapõhiste toetuste üldise nõudena tuleb põllumajandusmaal välistada ebasobiva taimestiku levik ja selleks vaadatakse niitmise või kündmise toimumist. Samuti seiratakse näiteks püsirohumaa säilitamist kultuuri ja kündmise (mittetoimumise) osas. Niitmist võiks pildistada vahetult pärast töö tegemist või karjatamise ajal ning fotol võivad näha olla ka loomad, lisasööda/joogikohad. Kündmist võiks samuti pildistada pärast töö tegemist.

Oluline on, et fotod oleks kindlasti tehtud Iva äpiga. See tagab, et andmetega tuleb kaasa õige asukoht ja pildistamise suund ning tehtud fotosid saab vajadusel hiljem saadetud fotoülesandega siduda. Loomulikult ei pruugi fotoülesande tegemiseks vajadust tekkida. Kasutamata fotod saab äpist kustutada, kuid soovitame need säilitada kuni taotlusaasta lõpuni.

Fotoäpi Iva kohta saab rohkem teavet PRIA kodulehe infokeskusest ja videost Youtube'is.