Põllumajandusettevõtja vedelkütuse varustuskindluse investeeringutoetus

EAFRD MAK 2014-2020

Tutvustus

Toetuse üldeesmärk on tagada toidu tarneahela varustuskindlus ja põllumajandusettevõtjate toimepidevus. Teisisõnu on toetuse eesmärk tagada senisest suuremal määral põllumajandustoodete tootmiseks vajaliku kütusevaru olemasolu, mis omakorda aitab kaasa ka põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamisele.

2024. aasta taotlusvooru eelarve on 5 000 000 eurot. Toetust rahastatakse Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist (EAFRD).

Taotlusvoor on avatud 11.–30. detsembril 2024. a. 

Taotluseid saab esitada e-kirja teel meiliaadressile info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee)

Toetustaotluse vormi leiab lehekülje alt menüüribalt "Vormid"..

Kui taotlete PRIA kaudu toetust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit. Andmete registrisse kandmise avalduse palume esitada enne toetuse taotluse esitamist.

Tingimused

Toetuse saamise tingimused ja taotlejale esitatavad nõuded on sätestatud regionaal- ja põllumajandusministri 26.11.2024 määrusega nr 70 Põllumajandusettevõtja vedelkütuse varustuskindluse investeeringutoetus. 

Toetust võib taotleda Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi ELTL) I lisas nimetatud töötlemata toodete, välja arvatud kalandus- ja vesiviljelustoodete tootmiseks, säilitamiseks või toodangu esmamüügi eelseks ettevalmistuseks vajalike järgmiste tegevuste kohta:

1) vähemalt 5000 liitri vedelkütuse hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku masina, seadme või rajatise ostmiseks ja vajaduse korral paigaldamiseks;

2) vähemalt 5000 liitri vedelkütuse hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku ehitise ehitamine ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korras;

3) AdBlue vedeliku hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku masina, seadme või rajatise ostmiseks ja vajaduse korral paigaldamiseks.

Juhime tähelepanu, et taotluse esitamisel tuleb tegevuste summad esitada vastavalt hetkel kehtivale käibemaksu määrale.   

1) Toetust võib taotleda äriseadustiku tähenduses ettevõtja, kelle omatoodetud põllumajanduslike toodete müügitulu oli taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal üle 14 000 euro ja taotluse esitamisele vahetult eelnenud teisel majandusaastal vähemalt 1200 eurot ning see moodustas mõlemal taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal üle 50,00 protsendi kogu müügitulust.

2) Toetust võib taotleda tulundusühistu, kes on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel ja korras tunnustatud tootjaorganisatsioon ning kes tegutseb põllumajanduse valdkonnas.

3) Põllumajanduslikud tooted antud toetuse tähenduses on omatoodetud Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi ELTL) I lisas nimetatud tooted, välja arvatud kalandus- ja vesiviljelustooted, ning nende töötlemisel saadud I lisaga hõlmatud või I lisaga hõlmamata tooted.

Taotleja peab vastama järgmistele nõuetele:

1) Taotleja riikliku maksu võlg, sealhulgas maksuhalduri haldusaktiga kindlaks määratud intress, on väiksem kui 100 eurot või tema riikliku maksu võla tasumine on ajatatud. 

2) Taotleja suhtes ei toimu likvideerimismenetlust ega ole nimetatud pankrotiseaduse kohaselt ajutist pankrotihaldurit või kohtuotsusega välja kuulutatud pankrotti või algatatud sundlõpetamist ja tal ei ole kehtivat äriregistrist kustutamise hoiatust.

3) Taotleja ei ole saanud taotluses sisalduva sama kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.

4) Taotleja on riigieelarvelistest, Euroopa Liidu või välisvahenditest saadud ja tagasimaksmisele kuulunud summa tähtajal tagasi maksnud või toetuse tagasimaksmise ajatamise korral tasunud tagasimaksed ettenähtud summas.

5) Taotlejal ei ole kehtivat karistust loomakaitseseaduse §-s 661, 666 või 6610, veeseaduse §-s 262, taimekaitseseaduse §-s 97, veterinaarseaduse §-s 97, 104, 105 või 106, väetiseseaduse §-s 37, jäätmeseaduse §-s 120, 1201, 1202, 126 või 1264, toiduseaduse §-s 531, 532, 533, 535 või 536, söödaseaduse §-s 33, 34 või 35, keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse §-s 53 ega karistusseadustiku §-s 491, 522, § 551 punktis 2, §-s 192, 193, 209, 2091, 210, 264, 296, 298, 2981, 354, 364, 365, 367, 368, 372, 373 või 384 sätestatud süüteo toimepanemise eest.

6) Äriühingust taotleja taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahe majandusaasta aruanded peavad olema taotluse esitamise hetkeks äriregistrist kättesaadavad, kui majandusaasta aruande äriregistrile esitamine on äriseadustiku alusel nõutav.

7) Kui äriühingust taotleja taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaasta aruanne ei ole äriregistrile esitatud ja nimetatud aruande äriregistrile esitamise tähtaeg ei ole taotluse esitamise hetkeks saabunud, võetakse aluseks taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahe majandusaasta aruanded, mille äriregistrile esitamise tähtaeg on möödunud.

Toodud nõuete loetelu ei ole täielik. Täpsemalt palume kehtestatud nõuetega tutvuda meetme määruses.

Taotleja peab toetatava tegevuse raames tellitava töö või teenuse või ostetava vara kohta olema saanud vähemalt kahelt asjaomaselt hinnapakkujalt võrreldavad hinnapakkumused.

Kui asjaomases valdkonnas on ainult üks hinnapakkuja, peab taotleja olema saanud toetatava tegevuse raames tellitava töö või teenuse või ostetava vara kohta vähemalt ühe hinnapakkumuse.

Hinnapakkumus peab sisaldama taotleja nime, hinnapakkuja nime, registrikoodi ja kontaktandmeid, hinnapakkumuse väljastamise kuupäeva, töö, teenuse või vara üksikasjalikku kirjeldust ning toetatava tegevuse käibemaksuta ja käibemaksuga maksumust ning tehniliste tingimuste loetelu, mis osutab tehnilisele spetsifikatsioonile. Hinnapakkumuses peab iga toetatava tegevuse raames tellitava töö või teenuse või ostetava vara hind olema eraldi välja toodud.

Kasutatud masina või seadme ostmise korral peab taotleja olema saanud vähemalt ühe hinnapakkumuse kasutatud masina või seadme kohta ja kaks hinnapakkumust uue samaväärse masina või seadme kohta.

Ehitise ehitamise  hinnapakkumusvormi leiab lehekülje alt menüüribalt "Vomrid"..

Hinnapakkumuses peab iga toetatava tegevuse raames tellitava töö või teenuse või ostetava vara hind olema eraldi välja toodud.

Taotleja ja hinnapakkuja ning nende osanik, aktsionär, liige või juhtorgani liige ei tohi omada osalust üksteise äriühingus ega kuuluda üksteise juhatusse või nõukokku.

Hinnapakkuja ega hinnapakkuja osanik, aktsionär või juhtorgani liige ei tohi omada osalust teise hinnapakkuja äriühingus ega kuuluda teise hinnapakkuja juhatusse või nõukokku.

Toodud nõuete loetelu ei ole täielik. Täpsemalt palume kehtestatud nõuetega tutvuda meetme määruses.

Toetuse määrad

Toetust antakse kuni 70 protsenti toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.

Toetuse minimaalne määr on 15 protsenti toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.

Toetuse maksimaalne suurus on 1 000 000 eurot ühe taotleja kohta kuni arengukava programmiperioodi lõpuni.

Ühte kontserni kuuluvad ettevõtjad või konkurentsiseaduse § 2 lõike 4 tähenduses valitseva mõju kaudu üksteisega seotud ettevõtjad ei saa kokku taotleda toetust rohkem kui 1 000 000 eurot arengukava programmiperioodil.

Näide toetuse suuruse kujunemise kohta:

Taotleja ehitab kütusemahuti aluse ning soetab sinna juurde kütusemahuti 5000l ladustamiseks.

Taotleja taotleb toetust ehitise ehitamiseks, mille maksumus on ilma käibemaksuta 50 000 eurot ja kütusemahuti soetamiseks, mille maksumus on ilma käibemaksuta 5000 eurot.

Toetuse määra leidmine: 

Ehitise puhul taotleja otsustab kasutada maksimaalset toetuse määra (70%), siis on abikõlblik maksumus 50 000 * 70% = 35 000 eurot.

Kütusemahuti puhul taotleja otsustab kasutada toetuse määra (15%), siis on abikõlblik maksumus 5000 * 15% = 750 eurot.

Eelpool toodud näite puhul on toetuse suuruseks 35 750 eurot.

Toetuse määramine

PRIA teeb taotluse osalise või täieliku rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 45 tööpäeva jooksul arvates taotluse esitamise tähtpäevast (hiljemalt 5. märtsil 2025).

PRIA hindab taotluseid hindamiskriteeriumite alusel, andes iga hindamiskriteeriumi eest hindepunkte vahemikus 1–3, kus esimese ja kolmanda hindamiskriteeriumi puhul on kõrgeim hindepunktide arv kaks ja madalaim üks ning teise hindamiskriteeriumi puhul on kõrgeim hindepunktide arv kolm ja madalaim üks. Hindamiskriteeriumid on lahti kirjutatud lehekülje all Abiks taotlejale sakis juriidilised alused.

Hindamiskriteeriumite miinimumnõue on, et taotlus on saanud vähemalt kaks hindepunkti.

PRIA moodustab hindamistulemuste põhjal taotluste paremusjärjestuse.

Taotluste paremusjärjestuse koostamisel loetakse paremaks rohkem hindepunkte saanud taotlus. Võrdsete hindepunktide summadega taotluste puhul eelistatakse taotlust, milles taotletav toetuse suurus on suurem.

PRIA teeb toetuse saaja esitatud maksetaotluse alusel toetuse maksmise otsuse sellise aja jooksul, et toetusraha oleks võimalik kanda toetuse saaja arvelduskontole kolme kuu jooksul arvates nõuetekohase maksetaotluse ja  lisadokumentide saamisest.

Toetatava tegevuse elluviimist võib Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 67 lõike 1 kohaselt riigieelarvelistest vahenditest rahastada pärast taotluse rahuldamise otsuse tegemist enne töö või teenuse tellimise või vara soetamise eest tasumist tagatist nõudmata, kui töö või teenus on lõpetatud või vara on üle antud ning toetuse saaja on selle vastu võtnud ja selle eest tasunud vähemalt omafinantseeringuga võrdse rahasumma ning kui toetuse saaja on piisavalt usaldusväärne. 

Enne töö või teenuse tellimise või vara soetamise eest tasumist sooviv toetuse saaja peab esitama pärast toetatava tegevuse täielikku või osadena elluviimist PRIA-le maksetaotluse koos lisadokumentidega.

PRIA avaldab enne töö või teenuse tellimise või vara soetamise eest tasumise maksetaotluse hiljemalt 31.01.2025.

PRIA teeb toetatava tegevuse elluviimise rahastamise otsuse sellise aja jooksul, et nimetatud otsuse alusel makstav raha oleks võimalik kanda toetuse saaja arvelduskontole kolme kuu jooksul arvates eelpool nimetatud maksetaotluse esitamisest.

Toetatava tegevuse abikõlblike kulude eest peab olema tasutud ja kuludokumendid peavad olema esitatud PRIA-le seitsme tööpäeva jooksul arvates taotluse rahuldamise otsuse alusel makstud raha laekumisest.

Kohustused

Taotleja suhtes ei tohi toimuda likvideerimismenetlust ega olla nimetatud pankrotiseaduse kohaselt ajutist pankrotihaldurit või kohtuotsusega välja kuulutatud pankrotti või algatatud sundlõpetamist ja tal ei tohi olla kehtivat äriregistrist kustutamise hoiatust vähemalt kolm aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa väljamaksmisest, kui taotleja on VKE, ning vähemalt viis aastat arvates PRIA poolt viimase toetusosa väljamaksmisest, kui taotleja ei ole VKE.

Toetuse saaja peab kuni PRIA poolt viimase toetusosa maksmiseni vastama järgmistele nõuetele:

  • riikliku maksu võlg, sealhulgas maksuhalduri haldusaktiga kindlaks määratud intress, on väiksem kui 100 eurot või tema riikliku maksu võla tasumine on ajatatud. Maksuvõla tasumise ajatamise korral on maksuvõlg, mille tähtaeg on möödunud, tasutud ettenähtud summas.
  • ei tohi olla saanud taotluses sisalduva sama kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
  • ei tohi olla kehtivat karistust loomakaitseseaduse §-s 661, 666 või 6610, veeseaduse §-s 262, taimekaitseseaduse §-s 97, veterinaarseaduse §-s 97, 104, 105 või 106, väetiseseaduse §-s 37, jäätmeseaduse §-s 120, 1201, 1202, 126 või 1264, toiduseaduse §-s 531, 532, 533, 535 või 536, söödaseaduse §-s 33, 34 või 35, keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse §-s 53 ega karistusseadustiku §-s 491, 522, § 551 punktis 2, §-s 192, 193, 209, 2091, 210, 264, 296, 298, 2981, 354, 364, 365, 367, 368, 372, 373 või 384 sätestatud süüteo toimepanemise eest.

Toetuse saaja peab viima tegevuse ellu ja võtma toetuse abil ostetud või ehitatud investeeringuobjekti sihtotstarbeliselt kasutusse hiljemalt 2025. aasta 30. septembril arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest ning tagama tegevuse kestuse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1303/2013 artiklis 71 sätestatud tingimustel, sealhulgas säilitama investeeringuobjekti ja kasutama seda sihtotstarbeliselt kuni sihipärase kasutamise perioodi lõpuni.

Toetuse saaja peab esitama investeeringu tegemist tõendavad dokumendid kuni kaheksas osas ühe taotluse kohta hiljemalt 2025. aasta 30. septembril arvates PRIA poolt taotluse rahuldamise otsuse tegemisest.

Toetuse saajal olema hiljemalt esimese maksetaotluse esitamise ajaks ehitise ehitusluba või ehitusteatis ehitisregistrist kättesaadav, kui see on nõutud ehitusseadustiku kohaselt.

Toetuse saajal peab olema hiljemalt viimase maksetaotluse esitamise ajal ehitisregistris ehitise kasutusluba või kasutusteatis, kui see on nõutud ehitusseadustiku kohaselt.

Toetuse saaja peab täitma sihipärase kasutamise perioodi lõpuni järgmisi kohustusi:

1) võimaldama teostada toetuse sihipärase ja tähtaegse kasutamise üle järelevalvet ja teha muid toetuse saamisega seotud kontrolle ning osutama selleks igakülgset abi, sealhulgas võimaldama viibida toetuse saaja kinnisasjal, ehitises ja ruumis ning läbi vaadata dokumente ja toetuse abil ostetud vara kohapeal;

2) esitama järelevalve teostamiseks või muu kontrolli tegemiseks vajalikud andmed ja dokumendid määratud tähtaja jooksul;

3) eristama selgelt oma raamatupidamises toetuse kasutamisega seotud kulud ning neid kajastavad kulu- ja maksedokumendid muudest kulu- ja maksedokumentidest;

4) säilitama toetusega seotud dokumente;

5) teavitama viivitamata PRIA-t taotluses esitatud või investeeringuga seotud andmete muutumisest või investeeringu tegemist takistavast asjaolust.

Maksetaotluse vormi avaldab PRIA hiljemalt 31.01.2025.

Ehitustegevuse kuluaruande vormi PRIA avaldab hiljemalt 31.01.2025.

Abiks taotlejale

Lisainfo:

  • investeeringutoetuste infotelefon 737 7678
  • toetuste info info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee)